środa, 31 sierpnia 2016

Helena na zamku

Ostatni sierpniowy weekend spędziliśmy poza Warszawą. Na naszym szlaku nie zabrakło jednak muzeów. W sobotę późnym wieczorem dojechaliśmy do Zamku w Janowcu, który jest częścią Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. W środku czekały na nas wieże, krużganki i pusty dziedziniec, oświetlone promieniami zachodzącego słońca.

Helenka w pełni wykorzystała wolną przestrzeń - biegała po zamkowych korytarzach, wspinała się po schodach i oglądała rozległą dolinę Wisły. Udało jej się także wypatrzeć spacerującą po krużgankach tajemniczą Czarną Damę. Z tą postacią wiąże się legenda o córce właścicieli zamku - Helenie Lubomirskiej, która zginęła tragicznie, skacząc z okna komnaty na dziedziniec zamkowy. Od tamtej pory – a było to w XVIII wieku -  wśród ruin twierdzy w Janowcu pojawia się duch dziewczyny.

Zamek w Janowcu - patrzymy z krużganków


Praktyczne wskazówki


Dla najmłodszych odkrywców polecamy przygotowaną przez muzeum w Janowcu kartę z zagadkami, która pozwala poznać sekrety zamku i legendę o Czarnej Damie.

Zamek w Janowcu znajduje się 15 km od Puław. Można tu także dotrzeć z Kazimierza Dolnego, korzystając w przeprawy promowej przez Wisłę.

W okresie od 1 kwietnia do 30 września ekspozycja jest otwarta codziennie w godz. 10:00-17:00, krużganki i dziedziniec są udostępniane dłużej - do godz. 20:00. W tym czasie na dziedzińcu czynna jest także kawiarnia.

Wstęp na zamek jest płatny. Informacja o warunkach zwiedzania znajduje się na stronie muzeum.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz