czwartek, 5 stycznia 2017

Muzeum z dzieckiem #1 - styczeń

Rozpoczynamy cykl tekstów pt. Muzeum z dzieckiem, w którym przedstawiamy nasze pomysły na edukację dzieci i wspólną rodzinną zabawę w warszawskich muzeach i galeriach.

W styczniu chcielibyśmy spotkać Patriotów codzienności w Muzeum dla Dzieci, posłuchać morskich opowieści w Muzeum Ewolucji, sprawdzić w Muzeum Geologicznym, jakie ślady pozostawiły dinozaury na ziemiach polskich i zobaczyć nową odsłonę Galerii Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym.
My w Muzeum Geologicznym PIG - PIB

Ponadto planujemy wycieczkę ornitologiczną po parku w Wilanowie oraz nocny spacer po Łazienkach Królewskich w towarzystwie świecących postaci z epoki.

Z niecierpliwością i dużymi emocjami czekamy na Noc Fortyfikacji, która odbędzie się po raz pierwszy w Warszawie w dniu 21 stycznia. Przy tej okazji planujemy zobaczyć tajemniczy wojskowy Obiekt Alfa oraz Muzeum Obrony Cywilnej, które otwarto na Żeraniu w  przestrzeniach schronu pod Zakładową Strażą Pożarną Fabryki Samochodów Osobowych.

Oto nasz muzealny rozkład jazdy na styczeń:

Wydarzenia

Noc Fortyfikacji

21 stycznia po raz pierwszy w Warszawie odbędzie się Noc Fortyfikacji. W ramach wydarzenia zostaną otwarte dla zwiedzających rzadko udostępniane  schrony, twierdze i bunkry. Wśród nich będzie można obejrzeć Fort Legionów (jeden z sześciu fortów należących do Cytadeli Warszawskiej), tajemniczy Obiekt Alfa, schron pod Hutą Warszawa, pełniący funkcję stanowiska dowodzenia obroną cywilną oraz Muzeum Obrony Cywilnej.

My postanowiliśmy odwiedzić Muzeum Zimnej Wojny, czyli Obiekt Alfa oraz Muzeum Obrony Cywilnej na Żeraniu. O obiekcie Alfa wiemy niewiele. Pełnił on rolę tajnego laboratorium wojskowego jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku. Były tu prowadzone między innymi badania nad ochroną przed bronią masowego rażenia, skażeniami chemicznymi i biologicznymi, wytrzymałością organizmu ludzkiego oraz zachowaniem ludzi w warunkach izolacji i zagrożenia. Budowla pełni jednocześnie rolę schronu przeciwatomowego i posiada oryginalne, w pełni sprawne instalacje, urządzenia, wyposażenie i wystrój wnętrz.
O Muzeum Obrony Cywilnej wiemy jeszcze mniej, opowiemy coś więcej, po wizycie w tym obiekcie.

Termin: 21 stycznia, w godz. 15.00-19.00, 22 stycznia – wycieczka po Forcie Legionów
Obiekty będzie można zwiedzać bezpłatnie. Opisy miejsc i informacje o zapisach znajdują się na stronie wydarzenia.


Warsztaty

W styczniu chcielibyśmy się wybrać na spotkanie ornitologiczne w Pompowni nad Jeziorem Wilanowskim, na terenie parku w Wilanowie. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się po co badamy ptaki i jak możemy im pomagać. Poznamy również tajemnice budowy ciała ptaków, ich przystosowań do lotu, zdobywania pożywienia i budowy gniazd. Równolegle z warsztatami prowadzone będzie także obrączkowanie ptaków i przyjrzymy się pracy ornitologów.

Termin: 15 i 29 stycznia, w godz.: 10–15.
Udział: w cenie biletu do ogrodów.
Rezerwacja: nie obowiązuje. Można dołączyć w dowolnym momencie trwania spotkania.
Więcej informacji na stronie Muzeum Pałacu w Wilanowie.


Polecamy również organizowane przez Centrum Sztuki Współczesnej spotkania dla dzieci w wieku 0-5 lat pn. Smykowizje oraz zajęcia dla dzieci starszych w wieku 5-10 lat pt. Jak smakuje sztuka?. Na uwagę zasługują także warsztaty robienia smoków w Muzeum dla Dzieci. W Smykowizjach uczestniczyliśmy kilkukrotnie, a w warsztatach robienia smoków według projektu Zofii Stryjeńskiej wzięliśmy udział w grudniu. Oba wydarzenia polecamy, naszej córce bardzo się podobało, dobrze się bawiła i wykonała piękne, oryginalne prace.

Smykowizje


Smykowizje odbędą się w dniach: 14, 21 i 28 stycznia o godz. 10.00 (dla dzieci w wieku 0-2 lata) i o godz. 11.00 (dla dzieci w wieku 3-5 lat), szczegółowy program zajęć dostępny jest na stronie CSW.

Warsztaty pt. Jak smakuje sztuka? odbędą się w dniach 14 i 28 stycznia o godz. 12.00,  szczegółowy program zajęć dostępny jest na stronie CSW.

Popołudnie w Muzeum pt. Smok wawelski w Warszawie odbędzie się w dniu 25 stycznia w godz. 17.00-18.30, szczegółowy opis wydarzenia znajduje się na stronie Muzeum dla Dzieci.


Wystawy:

Muzeum Narodowe – Galeria Sztuki Dawnej

Galeria Sztuki Dawnej w nowej odsłonie została otwarta w grudniu 2016 r. Wśród eksponatów znalazły się nie tylko obrazy, ale również rzeźby, tkaniny, kobierce, przedmioty złotnicze, srebra, naczynia szklane i porcelana, a także obiekty liturgiczne z dawnych epok. Wszystko to powinno zainteresować małe wielbicielki dworów i księżniczek.
Podczas wizyty w Muzeum Narodowym polecamy również odwiedzenie z dzieckiem wystaw stałych: Galerii Faras i Galerii Sztuki XIX wieku. Nasze wrażenia z tych miejsc opisaliśmy na blogu. 

Otwarciu Galerii Sztuki Dawnej towarzyszą warsztaty i spotkania dla dorosłych i dla dzieci. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się tutaj.

Więcej informacji o wystawie oraz terminach i warunkach zwiedzania znajduje się na stronie Muzeum Narodowego

Muzeum Geologiczne - wystawa czasowa pt. Tropami polskich dinozaurów

Muzeum Geologiczne to jedno z ulubionych miejsc naszej córki na kulturalnej mapie Warszawy. Dinozaury, mamuty i wulkany to największe z atrakcji. W grudniu otwarto  tu wystawę czasową pt. "Tropami polskich dinozaurów", którą chcielibyśmy zobaczyć w styczniu. Relację z odkrywania przez nas wystawy stałej umieściliśmy w lipcu na naszym blogu.

Więcej informacji o wystawie oraz terminach i warunkach zwiedzania można znaleźć na stronie Muzeum Geologicznego PIG-PIB.

Ślady dinozaurów na wystawie stałej w Muzeum Geologicznym PIG-PIB

Muzeum Ewolucji – wystawa pt. Ewolucja w morzu

W Muzeum Ewolucji  można już zobaczyć od dawna zapowiadaną wystawę pn. Ewolucja w morzu. Co prawda ekspozycja nie jest jeszcze skończona, ale wiele okazów jest już dostępnych dla zwiedzających. W muzeum zaprezentowano również  kości oraz rekonstrukcję ostatniego okrycia naszych paleontologów –  największego szybującego gada triasu o nazwie Ozimek volans. O tym niezwykłym odkryciu więcej można dowiedzieć się się z artykułu na stronie National Geographic.

Więcej informacji o wystawie oraz terminach i warunkach zwiedzania znajduje się na stronie Muzeum Ewolucji.
   

Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie – wystawa „Patriotyzm codzienności – rzeczy niepospolite”

W grudniu przestrzeń Muzeum dla Dzieci została zaaranżowana w nowy sposób, tak aby pokazać aktywność ludzi i organizacji angażujących się w sprawy wspólne, odkrywanie i budowanie tożsamości oraz w kształtowanie postaw obywatelskich. Na wystawie przedstawiono konkretne osoby - patriotów codzienności. Dotychczasowe propozycje Muzeum dla Dzieci były interesujące dla nas rodziców i dla naszej córki. Mamy nadzieję, że ta również nam się spodoba. Przy okazji wizyty chcielibyśmy również spotkać kota morskiego - nowego mieszkańca Muzeum dla Dzieci

Więcej informacji o wystawie oraz terminach i warunkach zwiedzania znajduje się na stronie Muzeum dla Dzieci.
   

Spacery

Park w Wilanowie – wycieczka ornitologiczna

Jesienią ostatni raz wzięliśmy udział w spacerze przyrodniczym po ogrodach wilanowskich. Poznaliśmy wtedy różne gatunki roślin i zwierząt oraz sposoby w jakie odbywają podróże. W styczniu tematem wycieczek będą obserwacje ornitologiczne, podczas których będzie można w praktyce nauczyć się rozpoznawania różnych gatunków ptaków, a także dowiedzieć się,  jak mądrze je dokarmiać.

Terminy spacerów: 15 i 29 stycznia 2017 r. w godz. 10–11.30
Miejsce spotkania: przy kasie muzealnej na przedpolu
Udział: w cenie biletu do ogrodów, nie obowiązuje rezerwacja

Łazienki Królewskie – spacer w blasku świateł

W zimowe wieczory od kilku lat Łazienki Królewskie rozświetla blask bajecznie kolorowych iluminacji. Jeszcze nigdy nie widzieliśmy tej prezentacji i w styczniu chcielibyśmy wreszcie zobaczyć Łazienki nocą. Świąteczno-noworoczna dekoracja świetlna zdobi Aleję Chińską - od bramy przy ul. Agrykoli do bramy przy ul. Gagarina. Iluminację można oglądać codziennie - od zapadnięcia zmroku do godz. 22.00.


Czy spodobały Wam się nasze propozycje? A może chcielibyście polecić nam jakieś wydarzenie? Czekamy na Wasze komentarze, a po więcej pomysłów i inspiracji zapraszamy na naszą stronę na facebooku: https://www.facebook.com/graMywmuzeum/

15 komentarzy:

 1. Świetne plany, aż żałuję, że nie mieszkam w większym mieście :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne pomysły. Jest teraz tyle atrakcji dla dzieci, że aż żałuję, że gdy byłam mała, tak mało zobaczyłam. Mnie ostatnio fascynują musicale dla dzieci - mimo że nie mam swoich, to się wybieram na jakiś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za ten pomysł, to dobra propozycja na spędzenie czasu z dziećmi zimą, nasza córka akurat uwielbia muzykę i taniec.

   Usuń
 3. Uwielbiam ze starszym synem chodzić do muzeum. Szkoda tylko, że w naszym pobliżu nie ma muzeum z dinozaurami...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie szkoda, ale może będziecie mieć okazję przyjechać do Warszawy i wtedy warto odwiedzić Muzeum Geologiczne.

   Usuń
 4. Przyznam, że z tej rozrywki rzadko korzystamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My również do niedawna rzadko korzystaliśmy, zaczęliśmy częściej odwiedzać muzealne wydarzenia dla dzieci, gdy córka skończyła 3 lata. Wcześniej zabieraliśmy małą w wózku, ale głównie przesypiała wizyty.

   Usuń
 5. Muszę wpisać Muzeum.Geologiczne do notatnika, zeby odwiedzić, jak będziemy w Warszawie. Dużo atrakcji dla dzieci:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecamy! Córka lubi to miejsce i zwykle w środku spotykamy wiele innych zadowolonych dzieci.

   Usuń
 6. Ile ja się najeździłam z dzieciakami na tego typu warsztaty, robiłam to dla nich, ale mnóstwo i sama czerpałam z nich wiedzy i satysfakcji odkrywcy. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, to także świetna okazja dla rodziców, żeby dowiedzieć się czegoś nowego.

   Usuń
 7. Oj! Marzy nam się :) Szkoda, że daleko do stolicy :( ale zapisuje do punktów obowiązkowych, dzieciaki szybko rosną mam nadzieje, że niedługo uda się je zrealizować!

  OdpowiedzUsuń
 8. O wow! Ile ciekawych, inspirujących planów dla dzieciaków i rodziców. Świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu :)

  OdpowiedzUsuń