czwartek, 6 lipca 2017

Muzeum z dzieckiem #7 – wakacje w lipcu
Już niedługo pożegnamy dyżurne przedszkole i rozpoczniemy wakacje. Mamy ochotę poigrać z ogniem ( i z innymi żywiołami), wytropić kilka dinozaurów, poleżeć nad wodą i zbudować most z patyków. Wszystko to w Warszawie na muzealnym szlaku. Będzie aktywnie lub leniwie, rowerowo i warsztatowo.

Oto nasz rozkład jazdy na lipiec:

Aktywnie

 

32 kilometry nad Wisłą - Nawigacyjny Rajd Rowerowy

 

Jeśli lubicie podchody lub biegi na orientację, to co powiecie na  szukanie właściwej trasy i rozwiązywanie zagadek podczas jazdy na rowerze? Nawigacyjny Rajd Rowerowy jest połączeniem gry miejskiej, łamigłówki i wycieczki rowerowej. Po drodze na uczestników czekają pytania i fotozagadki. Zabawa rozpoczyna się w Nowodworach, a w planie są m.in. przejazd rowerem wzdłuż Wisły i podróż promem łączącym Tarchomin i Łomianki. Nie trzeba się rejestrować, wystarczy wydrukować  kartę gry i ruszyć w trasę w dogodnym dla siebie terminie.
Termin: codziennie do 31 sierpnia.

Szczegóły i karty gry do pobrania znajdziecie na stronie organizatorów: Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytutu Stefana Starzyńskiego.

Idziemy na żywioł!

 

4 lipca w Starej Kordegardzie otwarto interaktywną wystawę dla dzieci i dorosłych inspirowaną czterema żywiołami. Przestrzeń wystawy jest podzielona na cztery strefy - ognia, wody, powietrza i ziemi i służy beztroskiej i kreatywnej zabawie. Oczywiście najmłodsi sami mogą podążać własną ścieżką zwiedzania.

Wystawę wyróżnia to, iż część eksponatów powstała podczas rodzinnych warsztatów integracyjnych "Pawie oczko", których uczestnikami były m.in. dzieci ze spektrum autyzmu.

W weekendy wystawie towarzyszą warsztaty rodzinne: iGraj z żywiołem - dla dzieci w wieku 3-5 i 6-10 lat oraz Żywiołowa sobota dla dzieci w wieku 1-3 lat.


Termin: Wystawa pn. "Idź na żywioł" będzie otwarta do 30 listopada, codziennie w godz. 10.00-16.00. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Uwaga! Pieniądze!


Byliście już w Centrum Pieniądza w gmachu NBP? Jeśli nie to koniecznie uwzględnijcie to miejsce w wakacyjnych planach. W środku można zajrzeć do studni wiedzy, złowić złotą rybkę, zobaczyć wnętrze bankowego skarbca i prawdziwą sztabę złota.


Deszcz złotych monet

W wakacje w każdą niedzielę lipca będzie można zwiedzić ekspozycję  z przewodnikiem. Animatorzy czekać będą na odwiedzających o 12:00 w recepcji, zwiedzanie potrwa około 90 minut.

Wstęp do Centrum Pieniądza NBP i udział w zwiedzaniu są bezpłatne.

Więcej informacji na stronie Centrum Pieniądza NBP. A nasze poszukiwania największej monety świata w tym miejscu opisaliśmy na blogu.

Raz, dwa, trzy... Gramy!

Źródło: www.razdwatrzywarszawiak.pl

O międzymuzealnej grze miejskiej „Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty” pisaliśmy już wielokrotnie. Podsumowując: Jeśli spędzacie lato w mieście, to koniecznie wybierzcie się do warszawskich muzeów! Przy okazji poszukajcie tajemniczych kodów, odkrywajcie nowe eksponaty i dobrze się bawcie. Więcej informacji na stronie: http://www.razdwatrzywarszawiak.pl/

Leniwie....

 

Letnie dni nudy

 

Lubicie spędzać czas w ogrodzie lub nad wodą? My tak! Od niedawna nad brzegiem Jeziora Wilanowskiego można poleżeć na leżakach i zająć się "nicnierobieniem".

Leżaki są rozstawione w godz. 10.00 - 19.00 przy budynku Pompowni. Na wydarzenie nie obowiązuje rezerwacja miejsc, ale liczba leżaków i kocy jest ograniczona.
Dodatkowo w niedziele: 2, 9, 23 i 30 lipca w godz. 12–14 w ogrodach można spotkać wolontariuszy, którzy podzielą się swoją wiedzą przyrodniczą, botaniczną oraz ornitologiczną, czyli pomogą odpowiedzieć na pytania: Mamo, jaki to kwiat? A jak nazywa się ten ptak?

Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Jezioro Wilanowskie z bliska

Warsztatowo...

 

Rodzinne warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat. Wakacje z Muzeum 

Muzeum dla Dzieci w wybrane środy lipca i sierpnia organizuje zajęcia pn: Gry i zabawy. Wakacje tu i tam! oraz Co się dzieje latem na wsi? Podczas pierwszego spotkania dzieci poznają zabawy, gry zespołowe, zajęcia logiczne, którymi bawią się najmłodsi w rożnych krajach. Wykonają też własne zabawki inspirowane kulturami świata.  Podczas spotkania dotyczącego lata na wsi, uczestnicy sprawdzą, co w przerwie od szkoły robiły dzieci. Czy było sielsko i beztrosko?

Terminy: 12 i 26 lipca, godz. 11.00, Gry i zabawy. Wakacje tu i tam!
19 lipca, godz. 11.00 - Co się dzieje latem na wsi?
Udział: 10 zł od uczestnika (opiekunowie bezpłatnie)
Rezerwacja: rezerwacje@ethnomuseum.pl, 22 696 53 80

Więcej informacji na stronie Muzeum dla Dzieci.

Zrób sobie odlew

 

Czy wiecie, że w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich znajduje się formiernia? Jest to pracownia artystyczna nawiązująca do XVIII-wiecznego warsztatu, w którym wykonywano gipsowe kopie antycznych i nowożytnych rzeźb. W formierni dzieci i dorośli mogą poznać historyczne techniki rzeźbiarskie i odlewnicze i samodzielnie wykonać gipsowy odlew. Edukatorzy odkrywają przed uczestnikami tajniki warsztatu XVIII-wiecznego artysty oraz wyjaśniają, dlaczego odlewy gipsowe były tak popularne w kolekcji króla Stanisława Augusta.Termin: Pokazy w królewskiej formierni odbędą się w dn. 13, 20 i 27 lipca oraz 10, 17, 24 i 31 sierpnia, o godz. 11.00, 11.30, 12.00, 12.30. Każda prezentacja potrwa pół godziny i mogą w niej uczestniczyć zarówno dzieci, jak i dorośli.
Wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji o warsztatach znajdziecie tutaj.

Spotkania z przyrodą


W ogrodach wilanowskich  dla dzieci przygotowano wiele atrakcji na lato. My wybieramy wakacyjne spotkania z przyrodą dla gości w wieku 5–7 lat.

W środy dzieci wyczarują za pomocą nożyczek, kleju, kredek i flamastrów  różnokolorowe, fantastyczne, a może bardzo rzeczywiste owady.

W piątki za pomocą lup i mikroskopów poznają najdrobniejsze szczegóły nasion i wykorzystają nasiona w pracach plastycznych.

W niedziele obiektem zabaw będzie patyk. Dzieci porozmawiają o tym, jak zbudować most z patyków, czy patyki mogą służyć do gier, zabaw, prac plastycznych i jak patyki są wykorzystywane przez zwierzęta.

Termin: lipiec–sierpień: środy, piątki i niedziele, godz. 11–15.

Gdzie: zajęcia odbywają się na powietrzu w okolicach budynku Pompowni, w przypadku złej pogody w budynku.

Zasady uczestnictwa: po wykupieniu biletu do parku w kasie muzeum. Liczba miejsc nie jest ograniczona. Można dołączyć w dowolnym momencie trwania spotkania.

Więcej informacji na stronie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

A może misja pozaziemska?


Czy Wasze dziecko chciałoby dotrzeć do wnętrza Ziemi albo odkryć nieznane miejsca w kosmosie? Jeśli tak, to koniecznie odwiedźcie stację badawczą na terenie zielonym wokół Centrum Nauki Kopernik. Co tydzień w stacji będą odbywały się Plenerowe Warsztaty Weekendowe. Dzieci dowiedzą się m.in. czy skorupa ziemska jest wszędzie taka sama, jak wytropić dinozaury i  co się kryje w księżycowych kraterach?

Termin: od 1 lipca do 20 sierpnia,  w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 12.00-19.00.
Wstęp bezpłatny

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Centrum Nauki Kopernik.

Wasz pomysł na lato

 

A jaki jest Wasz pomysł na lato w Warszawie? Wybieracie się do muzeum?
Jeśli spodobały Wam się nasze propozycje, pomogliśmy Wam lub zaciekawiliśmy to zapraszamy do śledzenia naszej strony na facebook`u i oczywiście do udostępniania wpisu. Podaj dalej!


Źródła zdjęć:
Zdjęcie tytułowe: CC0 Public Domain,  https://pixabay.com/en/sand-reprint-feet-sole-ten-289225/ 
Zdjęcie z rowerem: CC0 Public Domain, https://pixabay.com/en/morning-meadow-bike-forget-mood-2345385/

13 komentarzy:

 1. Twój wpis przypomniał mi, że miałam chłopaków zabrać u nas właśnie na grę miejską. Kompletnie wyleciało mi to z głowy. Jak tylko uporam się z choróbskiem na pewno się wybierzemy. Nota bene jak się dobrze pogrzebie w internecie to w każdym mieście można znaleźć fajne wakacyjne atrakcje dla dzieciaków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, na wakacje atrakcji dla dzieci jest dość dużo w różnych miejscach:) Dobrej zabawy podczas gry!

   Usuń
 2. Dzieci powinny uczyć się nowych rzeczy każdego dnia. Tak to tylko siedziałyby przy komputerach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Całe mnóstwo inspiracji. My właśnie jesteśmy spod Warszawy i planujemy jakiś fajny wypad na wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. O tyole, o ile w stolicy rzeczywiście atrakcji wakacyjnych jest sporo, o tyle u nas w Łodzi naprawdę trzeba się naszukać. Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łodzi z dziećmi jeszcze nie odkrywaliśmy...

   Usuń
 5. Wpis jak na zamówienie :D, w sierpniu jedziemy do W-wy i na pewno wybierzemy coś z Twojego polecenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam w takim razie do lektury kolejnego wpisu z opisem muzealnych atrakcji w sierpniu. Opublikujemy go w pierwszy czwartek sierpnia :)

   Usuń
 6. Super propozycje, z chęcią wykorzystamy coś z nich jak syn podrośnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wpisuje się to w akcję #muzealniaki

  OdpowiedzUsuń