czwartek, 2 lutego 2017

Muzeum z dzieckiem #2 - luty


Co powiecie na ferie wśród modeli?
Kontynuujemy nasz cykl tekstów pt. Muzeum z dzieckiem, w którym opisujemy pomysły na wspólne rodzinne spędzenie czasu w warszawskich muzeach i galeriach. Nasze propozycje i inspiracje przedstawiamy w każdy pierwszy czwartek miesiąca.
W lutym chcielibyśmy zobaczyć ostatnią wystawę w Muzeum Techniki, zajrzeć do  Muzeum Domków dla Lalek, wybrać się na wieczorny spacer z lampionami po parku w Zimowy Wieczór Światła i świętować 369 urodziny Pragi.
Ponadto planujemy wziąć udział w warsztatach ornitologicznych w ogrodach w Wilanowie.

W lutym na Mazowszu dzieci będą miały zimową przerwę w nauce, dlatego proponujemy również modelarskie ferie w Stacji Muzeum.

Oto nasz muzealny rozkład jazdy na luty:

Wydarzenia

369 urodziny Pragi

Rocznica nie jest okrągła, ale to nie oznacza, że nie będziemy hucznie świętować. 10 lutego 1648 roku król Władysław IV Waza nadał Pradze prawa miejskie i z tej okazji w dniach 6 – 12 lutego na terenie dzielnicy odbędą się różne urodzinowe wydarzenia. My planujemy świętować w Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie 9 lutego o godz. 18.00 odbędzie się cykl mini wykładów Pradze i jej historii m.in. „Co wiemy o dawnej Pradze, a co pozostanie dla nas tajemnicą”.
Natomiast 10 lutego w godz. 10:00-17:00 o każdej pełnej godzinie będzie można wyruszyć na rodzinny spacer po Muzeum i rozwiązać przy okazji różne zagadki. W udzieleniu poprawnych odpowiedzi pomogą wskazówki ukryte na wystawie. Wycieczka będzie okazją do poznania historii Pragi poprzez eksponaty i artystyczne instalacje.

Termin: 9 i 10 lutego
Miejsce zbiórki na spacery: hol Muzeum Warszawskiej Pragi.
Przewidywany czas jednego spaceru (45-60 minut). Udział w spacerach będzie płatny - 10 zł od osoby.
Więcej informacji o Urodzinach Pragi: http://www.twoja-praga.pl/info/informacje/5199.html

Zimowy Wieczór Światła

Z niecierpliwością czekamy na wieczorny spacer z lampionami po Łazienkach Królewskich w ramach Zimowego Wieczoru Światła.
Jak informują organizatorzy: „Zimowy Wieczór Światła rozpocznie się o godz. 19.00 przy wejściach na trasy, które poprowadzą spacerowiczów przez rozświetlone ogrody aż na taras Pałacu na Wyspie, gdzie odbędzie się finałowy koncert.” Każdy z gości będzie mógł wybrać jeden ze szlaków: trasę czerwonych, zielonych lub niebieskich lampionów. Po drodze będą widoczne iluminacje i świecące postacie z epoki.
O godz. 19.40 na tarasie Pałacu na Wyspie rozpocznie się wielki finał - koncert zespołu The New Brass Trio. Muzycy zagrają najpopularniejsze utwory m.in. Bacha, Haydna, Mozarta i Händla. Koncert potrwa 30 minut.


Termin: 18 lutego o godz. 19.00,
Udział w spacerze jest bezpłatny. Na starcie każdej z tras staną stoiska, gdzie od godz. 18.00 będzie można nabyć lampiony w cenie 10 zł za sztukę. Opisy tras znajdują się na stronie wydarzenia.

Pałac na Wyspie latem, a jak prezentuje się zimą w świetle lampionów?

Warsztaty

W lutym chcielibyśmy uczestniczyć w zimowych spotkaniach ornitologicznych w Pompowni nad Jeziorem Wilanowskim, na terenie parku w Wilanowie. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się po co badamy ptaki i jak możemy im pomagać oraz poznać skrzydlatych przyjaciół z plastycznej strony. Równolegle z warsztatami prowadzone będzie obrączkowanie ptaków.

Termin: 12 i 26 lutego, w godz.: 10.00–15.00
Udział: w cenie biletu do ogrodów.
Rezerwacja: nie obowiązuje. Można dołączyć w dowolnym momencie trwania spotkania.
Więcej informacji na stronie Muzeum Pałacu w Wilanowie.


Polecamy również organizowane przez Muzeum dla Dzieci warsztaty i spotkania dla dzieci w wieku 4+, podczas których najmłodsi poznają kultury różnych krajów i narodów i wykonują prace plastyczne. W lutym odbędą się zajęcia na temat karnawału  (11.02- Karnawały Świata) i walentynek (12.02- Skąd się wzięły walentynki?). Szczegółowy opis wydarzeń znajduje się na stronie Muzeum dla Dzieci.

Coś specjalnie na ferie

W okresie ferii zimowych Stacja Muzeum zaprasza na "Przygodę z modelarstwem kolejowym" - warsztaty, skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat. Zajęcia prowadzone wśród modeli lokomotyw i wagonów z całego świata, powinny zainteresować młodych fanów kolei. W czasie spotkania każdy uczestnik będzie mógł stworzyć kartonowy model lokomotywy, który zabierze do domu. W warsztatach dla dzieci organizowanych przez Stację Muzeum uczestniczyliśmy w zeszłym roku przy okazji spotkania z zabytkowym parowozem. Naszej córce bardzo się spodobało składanie modelu lokomotywy z kartonu, budowanie trasy z torów oraz zwiedzanie ekspozycji. Co ciekawego zobaczyliśmy w Stacji Muzeum, możecie sprawdzić w naszej relacji.
Terminy warsztatów: od 16 stycznia do 24 lutego 2017 r. od poniedziałku do piątku w dwóch godzinach do wyboru: 10:00-11:30 lub 12:00-13:30.
Koszt udziału w zajęciach wynosi 9 zł za każde dziecko. Udział opiekunów jest bezpłatny, obowiązują zapisy: tel. 22 620 04 80 wew. 106, e-mail: edukacja@stacjamuzeum.pl

Wystawy:

Legiony nadchodzą w Muzeum Techniki

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT odwiedziliśmy w wakacje i wtedy dowiedzieliśmy się, że w roku 2016 po raz pierwszy od 60 lat placówka nie otrzymała wsparcia finansowego ze środków publicznych, niezbędnego na prowadzenie bieżącej działalności. W krótkim czasie poskutkowało to zagrożeniem płynności finansowej obiektu. W sierpniu pracownicy, z którymi rozmawialiśmy, mieli nadzieję, że Muzeum przetrwa ten kryzys. Niestety w styczniu oficjalnie opublikowano przykrą informację otrzymaną od Naczelnej Organizacji Technicznej - organizatora Muzeum Techniki i Przemysłu - o likwidacji Muzeum.
W tej sytuacji śpieszymy w lutym do Muzeum Techniki zobaczyć nową ekspozycję, udostępnioną od 19 stycznia pn. Legiony nadchodzą.  Na wystawie zaprezentowano makiety rzymskich instalacji wojskowych, rekonstrukcje rzymskich pancerzy, sandałów, a także cały namiot z wyposażeniem oraz oryginalne monety, fibule i dwa dyplomy wojskowe.
Naszą relację z poprzedniej wizyty w Muzeum Techniki znajdziecie tutaj.

Wystawa stała w Muzeum Techniki

Muzeum Domków dla Lalek

Niespełna rok istnieje w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki Muzeum Domków dla Lalek. Można tu obejrzeć ponad sto domków, pokoi, sklepików i łazienek dla lalek oraz lalki w różnych strojach galowych, domowych i okolicznościowych. Naszym zdaniem to dobry pomysł na wycieczkę dla małych i dużych wielbicielek i wielbicieli zabawek. Jak jest w środku - sprawdzimy i zdamy relację.
Więcej informacji o wystawie oraz terminach i warunkach zwiedzania znajduje się na stronie stronie Muzeum Domków dla Lalek.

Holenderskie domki dla lalek - wystawa pt. Przez dziurkę od klucza, Stara Kordegarda

Spacery

Łazienki Królewskie – tajemnice ogrodów

W zimowe wieczory od kilku lat Łazienki Królewskie rozświetla blask bajecznie kolorowych iluminacji – o wieczornych spacerach w nietypowym oświetleniu wspominaliśmy już w naszym tekście w styczniu. W lutym natomiast o godz. 12.00 w parku będą odbywały się spacery z przewodnikiem pod hasłem "Tajemnice łazienkowskich ogrodów". Podczas oprowadzania prowadzący wyjaśnią, jak królewskie ogrody wyglądały przed panowaniem Stanisława Augusta, oraz w jaki sposób król je potem zmienił. Będzie można zobaczyć mniej znane zakątki ogrodów, a także posłuchać niezwykłych historii o budowlach, których w Łazienkach już nie ma.


Terminy: 4 i 5, 11 i 12 oraz 25 i 26 lutego.
Udział w spacerach nich jest bezpłatny, obowiązują jednak rezerwacje - tel. 22 50 60 028 lub 22 50 60 183. Każdy ze spacerów będzie się rozpoczynał o godz. 12.00 - zbiórka przy kasie Pałacu na Wyspie. Spacer potrwa około dwóch godzin.
Więcej informacji na stronie wydarzenia.Czy spodobały Wam się nasze propozycje? A może chcielibyście polecić nam jakieś wydarzenie? Czekamy na Wasze komentarze, a po więcej pomysłów i inspiracji zapraszamy na naszą stronę na facebooku: https://www.facebook.com/graMywmuzeum/

14 komentarzy:

 1. Fakt faktem, że jest coraz więcej ciekawych wydarzeń dla dzieciaków w Warszawie...i bardzo dużo darmowych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, trzeba się tylko trochę rozejrzeć :)

   Usuń
 2. Zawsze chciałam wybrać sie na taki spacer, teraz to już na pewno się wybiorę;)
  Doris Em

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My tez mamy wielką ochotę na ten spacer, nigdy wcześniej nie byliśmy, a to już piąta edycja...

   Usuń
 3. Widać, że są jeszcze rodziny które spędzają w ten sposób czas. To dobrze, że są też muzea dla całych rodzin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staramy się wykorzystać oferty dla rodzin.

   Usuń
 4. łał, fajnie spędzacie czas! naprawdę aktywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawdę wiele się u Was dzieje - można pozazdrościć!

  Zafascynowało mnie Muzeum Domków dla Lalek - cudo. Za to przykro jest mi czytać, że Muzeum Techniki zostanie zlikwidowane (mimo że nie jestem z nim i z miastem w żadne sposób związana). Jak można zaprzestać wspierania takich miejsc? I kto jest temu winien? My, że rzadko do takich miejsc chodzimy, czy jednak instytucje państwowe, że przestały finansować kulturę? Tak czy siak - wielka szkoda.

  Moja córka nie miała jeszcze okazji być w muzeum, bo i oferta w moim mieście do dwulatków raczej nie jest dostosowana, ale i tak chciałabym, żeby powoli zaczęła obcować z kulturą i poznawać różne miejsca, w których "trzeba się zachować".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muzea w Warszawie odchodzą od zasady, że "trzeba się zachować" i organizują różne przestrzenie/zajęcia dla najmłodszych, gdzie można "wszystkiego dotknąć". Z Muzeum Techniki sytuacja jest złożona, mamy nadzieję, że jednak przetrwa...

   Usuń
 6. My bardzo rzadko zabieramy dzieci do muzeum- ciężko o takie w Krakowie, prócz inżynierii miejskiej, gdzie można iść z dziećmi od 2 do 8 lat a ze mamy czas tylko w wekend na takie rzeczy nie lubię zostawać z maluchami i nie puszczam męża samego ze starszymi chłopcami nigdzie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Krakowie rodzinne muzealne zwiedzanie promuje portal trasadlabobasa.pl. Polecam.

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Tak, zobaczymy czy infekcje nie pokrzyżują nam planów...

   Usuń