środa, 10 sierpnia 2016

Czekam na Ciebie ciuchcio!

Stoją na stacji lokomotywy. Ciężkie, ogromne... pancerne, parowe.Tych lokomotyw jest ponad czterdzieści. Co je pomieści? - Stacja Muzeum

Jeśli Wasze dzieci często bawią się kolejkami, uwielbiają oglądać "Stacyjkowo" lub wręcz przeciwnie - jeszcze nie interesują się pociągami - to koniecznie pokażcie im Stację Muzeum. Stacja Muzeum (dawne Muzeum Kolejnictwa) mieści się przy ul. Towarowej 3 w przestrzeniach Dworca Warszawa Główna. Jeszcze w latach 90. zatrzymywały się tu pociągi pasażerskie. Obecnie po hali dworcowej zamiast podróżnych przechadzają się mali i duzi miłośnicy kolei. Wewnątrz zgromadzono bogatą kolekcję modeli lokomotyw, makiet i urządzeń związanych w historią kolejnictwa. Mamy więc i zegary, i zwrotnice, i sygnalizacje świetlne oraz bilety i modele mostów.

Na zewnątrz budynku, na peronach znajduje się skansen lokomotyw. Można tu zobaczyć odrestaurowane lokomotywy parowe i spalinowe, wagony towarowe, pasażerskie i wagon pancerny. Niektóre z tych obiektów można zwiedzać również wewnątrz.


Oczami Helenki

Stacja Muzeum bardzo się podobała Helence. Spędziliśmy w środku 1,5 godziny i zostalibyśmy dłużej, gdyby nie zbliżała się pora zamknięcia. W skansenie Helenka bardzo szybko wskoczyła do jednej z lokomotyw "zasilanych" węglem i poczuła się, jak maszynista. Bardzo trudno było ją przekonać, abyśmy zobaczyli także kolejne części taboru :). Helenka dokładnie oglądała pojazdy - z daleka i z bardzo bliska, z przodu, z boku i pod spodem. Podczas zwiedzania ekspozycji stałej bardzo polubiła modele tramwaju konnego oraz ruchome makiety kolejowe TT 120. Po uruchomieniu makiety Helenka ścigała się z pędzącymi pociągami i wołała: "Czekam na Ciebie ciuchcio!". Jak miło jest zdążyć na pociąg.

W skansenie, siedząc pod drzewem na leżakach rozwiązywaliśmy zagadki gry miejskiej "Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty". Helenka dość łatwo odnalazła w muzeum wagon chłodnię oraz modele tramwaju konnego i wagonu restauracyjnego, których dotyczyły pytania.


Stacja Muzeum - dawny dworzec Warszawa Główna

Raz, dwa, trzy - wchodzimy, tajny kod już mamy.

Pociąg mknie po makiecie, dzieci szaleją.

parowóz Ty51 - polski parowóz towarowy

amerykański parowóz Serii "74" - zbudowany w 1886 r.

Lokomotywa Norrisa - kursowała od 1839 r. z Berlina 


Parowóz Columbus - kursował od 1837 r. na trasie Lipsk-Althen

Parowóz Crampton - kursował w Ameryce w XIX w.

Parowóz Os24- takie parowozy budowano
w latach 1925-27 w Polsce w fabryce w Chrzanowie

Rozkład jazdy Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej
Stoją na stacji lokomotywy - w skansenie.
uff jak gorąco - tu odpoczęliśmy

Co jest pod pociągiem? Na pewno cień :)

Lokomotywa - ciężka i ogromna

Oko w oko z ciuchcią

Praktyczne wskazówki

Stacja Muzeum jest czynna codziennie w godz. 9.00-18.00, w poniedziałek wstęp jest bezpłatny. W skansenie można wejść do niektórych lokomotyw i wagonów (po żółtych schodkach). Wejście na pozostałą część taboru jest zabronione. W ostatnią niedzielę miesiąca można zwiedzać wnętrze wagonu - salonki Bieruta.

Warto mieć przy sobie drobne monety do automatów, które uruchamiają makiety kolejowe. Im więcej monet tym więcej zabawy...ale tę zabawę trudno zakończyć.

Przed wejściem do muzeum jest duży parking, a poruszanie się po ekspozycji i po skansenie lokomotyw z wózkiem dziecięcym nie sprawia trudności.

Przy pl. Zawiszy z trasy przy ul. Towarowej można oglądać jadące pociągi. Ich stukot słychać podczas zwiedzania skansenu lokomotyw.

Widok na pociągi jadące z W-wy Zachodniej do W-wy Centralnej
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz