niedziela, 22 stycznia 2017

Obiekt Alfa, czyli Muzeum Zimnej Wojny

Czy wiecie, że w Warszawie działa Muzeum Zimnej Wojny?
My też do niedawna nie wiedzieliśmy...
O tym niezwykłym miejscu przeczytaliśmy na stronach Nocy Fortyfikacji, wydarzenia w ramach którego można było odwiedzić mało znane twierdze, bunkry i schrony Warszawy. My udaliśmy się do Obiektu Alfa, czyli niegdyś  tajnego laboratorium wojskowego, położonego na Woli, w kompleksie Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Obiekt powstał ponad 40 lat temu, jako najnowocześniejsze laboratorium biologiczne w Polsce i we wschodniej Europie. Od połowy lat 70. XX wieku do 2006 roku  był wykorzystywany do prowadzenia badań naukowych m.in. nad ochroną przed bronią masowego rażenia, skażeniami chemicznymi i biologicznymi, wytrzymałością organizmu ludzkiego oraz zachowaniem ludzi w warunkach izolacji i zagrożenia.

Obiekt Alfa pełnił również rolę schronu przeciwatomowego. Na powierzchni 150 mkw. mieści się ponad 40 pomieszczeń, w tym także ciasne, niewielkie pomieszczenia przechodnie pomiędzy większymi pokojami. Poszczególne części schronu oddzielają grube ochronne drzwi, ważące nawet 300 kg.

Podczas wycieczki odwiedziliśmy komory służące do odkażania, dyspozytornię, biuro, pokój lekarski, kuchnię, pomieszczenie do prowadzenia badań nad zachowaniem ludzi w warunkach izolacji, maszynownię i stację filtrów. Maszynownia i stacja filtrów służyły odkażaniu powietrza pobieranego z zewnątrz, również w przypadku niekorzystnych warunków zewnętrznych np. pożaru. W środku działają urządzenia i instalacje, a wystrój wnętrz tworzą meble i przedmioty z czasów PRL.

Jeśli interesujecie się historią wojskowości i chcielibyście odwiedzić niepowtarzalne miejsce na mapie warszawskich muzeów - to polecamy Obiekt Alfa, czyli Muzeum Zimnej Wojny. Obiekt jest udostępniany w wybrane dni tygodnia po wcześniejszej rezerwacji. Więcej informacji o terminach i warunkach zwiedzania znajduje się na stronie internetowej: http://www.obiektalfa.pl/


Praktyczne wskazówki

Ze względu na wszechobecne urządzenia elektryczne, których nie należy dotykać, nie zdecydowaliśmy się zabrać do Obiektu Alfa naszej czteroletniej córki. Organizatorzy nie ustalili jednak limitu wieku, rodzice mogą  przyjść z dzieckiem w wieku przedszkolnym i starszym. W schronie są też prowadzone warsztaty dla dzieci w wieku powyżej 10 lat.

Ze względu na wysokie progi i wąskie przejścia, w środku nie ma niestety możliwości poruszania się  z wózkiem dziecięcym lub na wózku inwalidzkim.

Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem. Nasz przewodnik uczestniczył w przygotowywaniu schronu do udostępniania i przybliżył nam różne tajniki tego miejsca.

UWAGA: Tesli jesteście fanami gry Fallout, to po wizycie w schronie będziecie mieli ochotę zagrać w nią ponownie. Klimat nastraja pozytywnie :)

Wchodzimy - trzeba dbać nie tylko o własne bezpieczeństwo
Wejście  - Obiekt Alfa zaprasza

Krótka instrukcja bezpieczeństwa

Komora do odkażaniaRóżne włączniki - nie należy dotykać

Biuro
Masła nie mogło zabraknąć w kuchni...

ani napojów bezalkoholowych.

Pokój lekarski

Maszynownia

Stacja filtrów

I znów pokój lekarski

Koło do otwierania i zamykania drzwi ochronnych

10 komentarzy:

 1. O rany, całe życie mieszkam w Wawie i nie miałam pojęcia o tym miejscu.
  Koniecznie dam znać Tacie bo kręcą go takie rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczny temat na wpis! Nie miałam pojęcia, że w Warszawie są takie miejsca, a to moje rodzinne miasto. Dziękuję za poszerzenie horyzontów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo :) My też do niedawna nie wiedzieliśmy wiele o schronach i bunkrach w Warszawie.

   Usuń
 3. Cos dla naszych facetow! Zwiedzanie zapisane w plan programu.
  Dziewczyny z Time For Spain

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawe, lubię takie perełki, ale że póki co do Warszawy nie zawitam, to nie sprawdzę osobiście...

  OdpowiedzUsuń