piątek, 29 lipca 2016

Mamuty i dinozaury w Warszawie - 6 atrakcji dla dzieci


Grając w międzymuzealną grę miejską, wytropiliśmy w centrum Warszawy dinozaury, mamuty...a nawet słonie leśne i prażubra. Nasza córka uwielbia prehistoryczne zwierzęta, stąd regularnie śledzimy, gdzie można natknąć się na ich ślady lub dowiedzieć się więcej na ich temat. Poniżej nasza wakacyjna lista atrakcji. We wszystkich miejscach niestety nie byliśmy i w najbliższym czasie nie będziemy, gdyż na udział w warsztatach i wizytę w oceanarium nasze córki są za małe (4 lata i 8 m-cy).
 

1. Muzealnie - Muzeum Geologiczne PIG-PIB


Jeszcze niedawno przed budynkiem muzeum stała rzeźba przedstawiająca mamuta naturalnych rozmiarów. Niestety rzeźba pojechała w trasę po Polsce, ale na szczęście w głównej sali muzeum pozostał zrekonstruowany, kompletny szkielet mamuta. Ponadto w środku można obejrzeć pierwszą na świecie rekonstrukcję dużego upierzonego dinozaura - dilofozaura i wiele minerałów i skamieniałości. Nasza czteroletnia córka bardzo lubi odwiedzać to muzeum.


2. Muzealnie - Muzeum Ziemi PAN


W ramach wystawy pt. „Wielkie ssaki epoki lodowcowej” można zobaczyć np. ciosy i czaszkę mamuta, a także szczątki słonia leśnego i nosorożca leśnego, które w plejstocenie zamieszkiwały tereny dzisiejszej Polski. Oczywiście muzeum prezentuje także mnóstwo skamieniałości i minerałów, w tym część poza gablotami. Dinozaurów jest tu zaledwie kilka – na planszy prezentowanej w ramach wystawy „Z przeszłości geologicznej Ziemi”.

3. Muzealnie - Muzeum Ewolucji


Ogromne szkielety dinozaurów można zobaczyć właśnie tutaj – wśród nich masywny szkielet opistocelikaudii – przedstawiciela roślinożernych dinozaurów oraz znaleziony na pustyni Gobi szkielet tarbozaura - azjatyckiego krewniaka amerykańskiego T. rexa. Ponadto uwagę zwracają skamieniałe jaja dinozaurów, szczątki dinozaurów pancernych oraz tropy gadów znalezione na terenie Gór Świętokrzyskich.
Strona muzeum

Szkielet Tarbosaurus bataar (Tarbozaur).
Muzeum Ewolucji w Warszawie, fot. Adrian Grycuk

4. Warsztatowo - Warsztaty w Centrum Nauki Kopernik


Warsztaty odbędą się w sobotę 30 lipca o godz. 13.30 i 15.30 (możliwy udział bez zapisów). Podczas warsztatów dzieci będą sprawdzać swoją siłę i szukać śladów dinozaurów, poznają ich zwyczaje i sposoby na przetrwanie. 
 

Warsztaty będą odbywać się w każdy weekend sierpnia, w soboty i w niedziele w godz. 10.30-12.00 i 13.00-14.30. Dzieci dowiedzą się m.in. jak wyglądały dinozaury, które żyły na terenie dzisiejszej Polski. 
 

5. Wizualnie - Prehistoryczne Oceanarium 3D


Prehistoryczne Oceanarium 3D mieści się na Stadionie Narodowym. Można tu obejrzeć, jak toczyło się codzienne życie praprzodków żyjących współcześnie zwierząt m.in. megalodona, dunkleosteusa, szonizaura, plezjozaura, mozazaura, bazylozaura. Wszystkie pływające w oceanarium gady, ryby i ssaki prehistoryczne zaprezentowane są w swoich naturalnych wymiarach. Więcej informacji tutaj.

Zapowiedź wygląda bardzo ciekawie, ale w oceanarium nie byliśmy. Nasza czteroletnia córka przestraszyła się już filmu reklamującego tę atrakcję...więc nie ryzykowaliśmy wspólnego zwiedzania. Ze starszym dzieckiem na pewno byśmy się wybrali.

6. Zabawowo - Plac zabaw z dinozaurami – Ursynów


Naszym zdaniem jeden z najciekawszych placów zabaw w Warszawie, mieści się niedaleko stacji metra Ursynów przy ul. Puszczyka. Teren jest podzielony na części dla dzieci młodszych - do lat 5 i starszych. Są tu drabinki, zjeżdżalnie, huśtawki, zjazd linowy oraz liczne ścianki wspinaczkowe i kamienie – wszystko w stylistyce nawiązującej do ery jurajskiej. Dzieci mogą schować się w jaju dinozaura, przejść pod jego brzuchem i w piasku poszukać kości prehistorycznych gadów.
Tematyka placu zabaw odnosi się do dorobku paleontologa i geologa Romana Kozłowskiego, imieniem którego nazwany jest pobliski park z Kopą Cwila. W sąsiedztwie znajduje się również Park im. Jana Pawła II z uwielbianą przez dzieci fontanną i pięknymi alejkami lipowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz