piątek, 7 października 2016

W poszukiwaniu dobrego humoru

...trafiliśmy do Muzeum Karykatury  im. Eryka Lipińskiego. Do wnętrza prowadzi urokliwa, licząca jedynie 8 m szerokości, ulica Kozia, a ekspozycja mieści się pod nr 11, w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego. W środku obejrzeliśmy wystawę 200 najlepszych rysunków artystów z całego świata, uczestników międzynarodowego konkursu Satyrykon 2016. Prestiżowy konkurs zorganizowano po raz 39. Artyści zmierzyli się z tematem ogólnym – „satyra i żart” oraz motywem wiodącym, którym w tym roku było „zło”.
Nagrodzone i wyróżnione prace można zobaczyć na stronie Satyrykonu.

Dlaczego wybraliśmy Muzeum Karykatury?

W sierpniu przy okazji gry w grę miejską “Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty!” wzięliśmy udział w konkursie  pt. “Apetyt na karykaturę.” Zgodnie z konkursowym zadaniem stworzyliśmy i przeszliśmy trasę prowadzącą od Pałacu Kultury i Nauki do Muzeum Karykatury, podążając szlakiem warszawskich kawiarni. Na naszej mapie szlaku znalazły się: pewna bardzo kulturalna kawiarnia, kawiarnia najsłodszego Emila w Warszawie, kawiarnia z białym koniem (Helenka uwielbia konie) i wymarzona kawiarnia z ciastami z wizerunkami Elsy i Anny. Całą trasę Helenka narysowała w swoim niepowtarzalnym stylu … i zdobyła wyróżnienie w konkursie. Nagrodą była właśnie wizyta w Muzeum Karykatury ze specjalnymi atrakcjami dla dzieci. Jedną z nich był pokaz karykatur i rysunków satyrycznych związanych z Warszawą. Z prezentacji dowiedzieliśmy się, że Fryderyk Chopin świetnie rysował, a syrenka warszawska najpierw była przedstawiania jako... chłopiec.

Oczami Helenki

Helenka bardzo lubi spacerować po galeriach i mierzyć się z różnymi zagadkami. Aby oglądanie wystawy było bardziej „ukierunkowane”, wymyśleliśmy kilka zadań. Oto one:
-  Znajdź obraz z konikami, policz ile ich jest i narysuj jednego z nich.
-  Na jednym z rysunków znajduje się Pinokio, co mu się stało? Jak myślisz dlaczego złamał nos?
-  Na wystawie jedna z prac przedstawia czerwony ołówek. Co znajduje się na jego czubku? Jak myślisz, co oznacza ta praca?
Rozmawialiśmy też o tym, jakimi technikami można rysować.

Pinokio

Koniki

Maraton z dzieckiem

 

Praktyczne wskazówki

Muzeum Karykatury zaprasza od wtorku do niedzieli, w godzinach: 10.00 – 18.00. We wtorki wstęp jest wolny. Pokonkursowa prezentacja najlepszych prac artystów z całego świata, uczestników Satyrykonu 2016 potrwa do 6 listopada 2016 r.

Przed wejściem do budynku znajduje się kilka stopni (z wózkiem dziecięcym da radę je pokonać). Natomiast wewnątrz na pierwsze piętro prowadzą wysokie schody. Muzeum jest nieduże, ciche i kameralne, obejrzenie ekspozycji z dzieckiem zajęło nam ok. 30 minut. Helenka mogła też usiąść na podłodze lub na krześle i porysować.


1 komentarz: