sobota, 29 października 2016

Kilka słów o anemochorii...poznajemy przyrodę w Wilanowie


Anemochoria nie jest nazwą rzadkiej choroby, ani nawet egzotycznej rośliny...tym terminem określamy rozprzestrzenianie się nasion za pomocą wiatru. Jest jeszcze zoochoria, kiedy w rozsiewaniu roślinom pomagają zwierzęta i hydrochoria, kiedy nasiona transportowane są przez wodę.

Szlaki wędrówek nasion i różne trudne słowa z tym związane, nasza córka poznała podczas rodzinnej wycieczki przyrodniczej pt. „Podróże małe i duże w świecie roślin i zwierząt”, w której uczestniczyliśmy w niedzielę w ogrodach pałacu w Wilanowie. Zajęcia były bardzo zajmujące, a trudne słowa świetnie wyjaśniała edukatorka. Dzieci rozmawiały o tym, w jaki sposób zwierzęta mogą przenosić nasiona (np. owoc przyczepia się do sierści lub zostaje zjedzony przez zwierzę). Dowiedzieliśmy się czy osnówka i nasiona cisa pospolitego są trujące i zobaczyliśmy uskrzydlone nasiona klonu i lipy. Poznaliśmy również gatunki drzew, które przybyły do nas z dalekich stron tj. dąb czerwony, czy klon jesionolistny i zebraliśmy dwa bukiety kolorowych, jesiennych liści.

Dzieci, przyroda i tajemnice nasion
Jezioro Wilanowskie w jesiennej odsłonie
Zbieramy liście


Praktyczne wskazówki

Rodzinne spacery przyrodnicze w ogrodach pałacu w Wilanowie odbywają się w wybrane niedziele w godz. 13-14.30. Kolejna wycieczka wyruszy 27 listopada br., dzieci i opiekunowie poznają „Żywe historie ogrodowych rzeźb”.  Udział w zajęciach jest bezpłatny, obowiązuje bilet wstępu do ogrodów (5 zł dla osoby dorosłej). 5, 19 i 20 listopada organizowane będą również warsztaty przyrodnicze dla dzieci. Więcej informacji znajduje się w kalendarium wydarzeń przyrodniczych pałacu w Wilanowie.

Jeśli lubicie rozmawiać z dziećmi o roślinach, zwierzętach, o wodzie i o skałach, zapraszamy na naszą stronę poświęconą edukacji przyrodniczej: www.przyrodajestfajna.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz