piątek, 8 lipca 2016

Łazienki Królewskie i Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

W ramach „Warszawiaka” dwukrotnie odwiedziliśmy Łazienki Królewskie - letnią rezydencję króla Stanisława Augusta. Podczas weekendowej wizyty poszukiwaliśmy rozwiązań zagadek w Pałacu na Wyspie i słuchaliśmy koncertów plenerowych, a w czwartek odwiedziliśmy Powozownię w Stajni Kubickiego i zajrzeliśmy przez dziurkę od klucza do Starej Kordegardy.

Helenka szybko odnalazła tajne kody i odgadła zagadki dla dzieci młodszych. Dzięki kartom zadań dowiedzieliśmy się, co symbolizują rzeźby przed Pałacem na Wyspie i co kryje Powozownia, będąca częścią ekspozycji Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Wiele razy byliśmy w Łazienkach, ale do pobliskiej Powozowni nigdy wcześniej nie trafiliśmy. Miejsce powinno się spodobać nie tylko wielbicielom koni i jazdy konnej, ale wszystkim, którzy chcą bliżej przyjrzeć się zabytkowym bryczkom i powozom.

Pałac na Wyspie

W poszukiwaniu tajnego kodu...


Rzeźba przed Pałacem na Wyspie

Rzeźba przed Pałacem na Wyspie
Wolant z budą w Powozowni
Aleja Chińska

W Ogrodzie Chińskim

Oczami Helenki

Dużo czasu spędziliśmy w Starej Kordegardzie, w której obejrzeliśmy wystawę miniaturowych domków holenderskich pt. Przez dziurkę od klucza. Helenka aranżowała wnętrza poszczególnych pomieszczeń, decydowała, które lalki gdzie zamieszkają i pomagała małym lokatorom ułożyć się do snu. Wrażenie zrobiła na niej miniaturowa pozytywka. Zainspirowani domkami dla lalek po wyjściu z galerii wspólnie szukaliśmy domów wiewiórek, owadów i ptaków.
W wakacje w Łazienkach Królewskich przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i rodziców. Helence spodobały się szczególnie:
- wspólne tańce i pląsy na koncercie „Melomaluszki”, przed Starą Kordegardą (odbywają się we wszystkie weekendy lipca w soboty i niedziele),
- podwieczorek na trawie przy dźwiękach muzyki tradycyjnej w ramach Festiwalu Strefa Ciszy,
- rzeźby i fontanna przed Pałacem na Wyspie,
- powozy, siodła i podkowy w Powozowni,
- wiewiórki, wiewiórki, wiewiórki...
... i pawie :)

Praktyczne wskazówki

Zarówno Pałac na Wyspie, jak i w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa można zwiedzać bezpłatnie w czwartki.

Po Pałacu na Wyspie łatwo poruszać się z wózkiem dziecięcym, ale na piętro trzeba wózek wnieść lub pozostawić go w sali wystawienniczej na dole. Do Powozowni można bez problemów wjechać z wózkiem dziecięcym.

Festiwal Strefa Ciszy odbywa się w każdy weekend lipca (koncerty w soboty i w niedziele), a wystawa miniaturowych domków holenderskich będzie pokazywana w Starej Kordegardzie do 31 sierpnia br. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz