poniedziałek, 4 lipca 2016

Mamuty, dinozaury i wulkany

W pierwszy dzień wakacji (dla przedszkolaków to 1 lipca) wybraliśmy się do Muzeum Geologicznego PIG-PIB w Warszawie. Jest to jedno z ulubionych miejsc agentki Helenki, gdyż interesuje ją wszystko co związane z mamutami, dinozaurami oraz minerałami. Minerały nasza córka poznała dzięki książce pt. „Przygoda z minerałami” o chłopcu, który w Karkonoszach poznał Ametystka i Szafirka.  Pierwszym źródłem wiedzy o wymarłych gadach i ssakach były natomiast filmy pt. Epoka lodowcowa - Era dinozaurów i Wędrówka kontynentów. Wizyta w Muzeum Geologicznym pozwala zweryfikować te informacje - wielkie tablice na ścianach pokazują etapy rozwoju świata zwierzęcego i formowania się kontynentów. Niestety okazuje się, że mamuty nie miały szansy spotkać tyranozaurów, a wędrówka kontynentów w rzeczywistości przebiega znacznie wolniej niż na filmie.


Muzeum posiada największe zbiory geologiczne w Polsce, a wśród nich bogate kolekcje skał, liczne okazy minerałów i skamieniałości oraz szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej. Można także zobaczyć tropy dinozaurów zamieszkujących tereny dzisiejszej Polski.

Dzięki karcie zadań gry „Warszawiak” skupiliśmy się na zlepieńcu zygmuntowskim i jego historii, a wśród innych eksponatów odnaleźliśmy podziemne smaki - sól kamienną w różnokolorowych osłonach.

Oko w oko z dinozaurem - dilofozaurem.
Pierwsza na świecie rekonstrukcja dużego upierzonego dinozaura.

Studiujemy historię zlepieńca zygmuntowskiego

Oczami Helenki

Helenka lubi Muzeum Geologiczne PIG-PIB “bo można tu zobaczyć szkielet męskiego mamuta i muszle ślimaków, które dawno umarły”. Niestety na razie nie ma w ekspozycji „mamuta damskiego” nad czym bardzo ubolewa. Naszej czteroletniej córce bardzo podobają się: makieta obrazująca tworzenie się i wybuch wulkanu, tropy dinozaurów zamieszkujących przed milionami lat teren Polski, naturalnej wielkości model jaskini, skamieniałości oraz różne skały (sól kamienna, węgiel kamienny oraz czerwone skały zawierające związki żelaza). Wśród licznych okazów w gablotach udało się wypatrzyć Ametystka.

Mamut w towarzystwie nosorożca włochatego
i niedźwiedzia jaskiniowego
Model jaskini

Badamy wnętrze wulkanu

Tropy dinozaurów zamieszkujących teren Gór Świętokrzyskich

Praktyczne wskazówki

Wejście do Muzeum Geologicznego PIG-PIB znajduje się od strony ul. Wiśniowej, znacznie bliżej skrzyżowania z ul. Batorego niż z ul. Rakowiecką. Po drodze widać liczne głazy narzutowe. Obok budynku stoi model dinozaura.

Do głównego wejścia i do sali wystawowej  prowadzą schody, co dla nas oznaczało konieczność wniesienia wózka dziecięcego (zaoferował nam pomoc jeden z pracowników PIG). Aby dostać się do łazienki również trzeba było pokonać kilka stopni. Muzeum jest bardzo przestronne, w wielu miejscach można postawić wózek dziecięcy. Na piętro bez problemów wjedziemy windą.

Wstęp jest bezpłatny, informacje dotyczące zwiedzania są dostępne na stronie muzeum.


Widniejący na budynku napis „Mente et malleo”
to motto geologów i archeologów.
Co oznacza? Zapytajcie w środku.

2 komentarze:

  1. Myślę, że Helenka by pokochała National History Museum w Londynie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak myślę :) Mam nadzieję, że kiedyś się wybierzemy!

      Usuń