poniedziałek, 25 lipca 2016

Kamienie z nieba, świecące skały i leśne słonie


Gdzie w Warszawie można zobaczyć meteoryty, fluorescencyjne skały, kości wielkich ssaków żyjących w epoce lodowcowej i na dodatek pył z Marsa? Pewnie w telewizji... albo w Muzeum Ziemi PAN.

Muzeum mieści się w przestrzeniach dwóch zabytkowych budowli przy Al. Na Skarpie 20/26 i 27 w centrum Warszawy niedaleko Placu Trzech Krzyży. Gromadzi kolekcje skał, minerałów i skamieniałości. Tutejsze zbiory bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych liczące ponad 29 tys. okazów należą do największych tego typu kolekcji na świecie. Nam najbardziej spodobały się: część wystawy stałej pt. „Z przeszłości geologicznej Ziemi”, która pokazuje geologiczne dzieje naszej planety i ślady zwierząt zamieszkujących przed milionami lat ziemie Polski oraz ekspozycja pt. „Meteoryty – kamienie z nieba”. Tutaj z ciemności wyłaniają się różnej wielkości meteoryty, a w niewielkiej kapsule ukryty jest pył z Marsa.

Rozpoczynamy podroż do wnętrza Ziemi
W budynku przy Al. Na Skarpie 27 prezentowana jest wystawa czasowa: „Wielkie ssaki epoki lodowcowej”, której dotyczyły zadania w grze Warszawiak. Poznaliśmy różne ssaki, które żyły w czwartorzędzie na terenach Polski i Mazowsza. Wśród nich były znane nam już z wycieczki do Muzeum Geologicznego PIG-PIB – mamuty i nosorożce włochate. Zobaczyliśmy także czaszkę nosorożca leśnego wydobytą z koryta Wisły w rejonie Siekierek (jedną z 4 zachowanych na świecie) oraz kości innego wielkiego zwierzęcia znalezione w Warszawie podczas prac wodno-kanalizacyjnych.

Wchodzimy...
Poznajemy duże ssaki epoki lodowcowej
Za tą nogą można się schować!
Poroże jelenia olbrzymiego- imponujące!

Oczami Helenki

Helenka bardzo lubi oglądać skamieniałości i minerały, dlatego wizytę w Muzeum Ziemi PAN podsumowała krótko: „wszystko było bardzo fajne”. Wracając rozmawiałyśmy o tym, co było najciekawsze i zdecydowanie najbardziej Helence podobały się: błyszczące minerały, bursztyny, kamienie fluorescencyjne i muszle. W muzeum znaczna część skał i skamieniałości jest eksponowana poza gablotami, można ich dotykać i testować ich wytrzymałość na stukanie, obejmowanie i siadanie.
 
W muzeum minerały można nie tylko oglądać, ale również dotykać...

niektóre kryształy pięknie błyszczą...
kolorowe minerały - tym razem w gablocie
a tu taki foremny kształt
muszle mogą być w różnym wieku
i jeszcze więcej muszli
Kto mieszka w muszli przydaczni? - Sprawdzamy...

Praktyczne wskazówki

Ekspozycję w budynku przy Al. Na Skarpie 20/26 można bez problemu zwiedzać z wózkiem dziecięcym, trudność natomiast sprawi wjazd do budynku przy Al. Na Skarpie 27, gdzie przed wejściem trzeba pokonać dość wąskie schody. Wystawa czasowa mieści się na dole budynku i tam również prowadzą długie schody. Najlepiej jest pozostawić wózek przy wejściu i dalej iść z dzieckiem w chuście lub w nosidełku. Informacje dotyczące zwiedzania są dostępne na stronie muzeum.

Po wizycie w Muzeum Ziemi warto przespacerować się po Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz