piątek, 2 grudnia 2016

Królewski ogród, orientalne ptaki i kaukaskie dywany

W październiku informowaliśmy o wydarzeniu pt. "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich", w ramach którego Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie udostępniały bezpłatnie swoje zbiory, zarówno w ekspozycjach stałych jak i czasowych. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem "Królowie i sztuka" i oprócz bezpłatnego zwiedzania można było wziąć udział w lekcjach muzealnych, warsztatach, spotkaniach dla rodzin z dziećmi, a nawet w nocnych spacerach.

Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, co przedłożyło się na tłumy odwiedzających. Nam niestety z powodu dużej liczby chętnych nie udało się zobaczyć ani wnętrz pałacu w Wilanowie, ani komnat Zamku Królewskiego.

W Wilanowie można było rano odbierać bezpłatne wejściówki uprawniające do wejścia o konkretnej godzinie do pałacu albo zarezerwować bezpłatny bilet w systemie on-line. Mieszkamy dość daleko od Wilanowa i perspektywa jechania tam dwukrotnie (rano po wejściówki i popołudniu, aby zwiedzić pałac) trochę nas zniechęciła. Bilety on-line szybko natomiast przestały być dostępne na "darmowy listopad" (sprawdzaliśmy 12 listopada). Zobaczyliśmy za to Królewski Ogród Światła, który nasza córka uwielbia oraz mappingi, czyli multimedialne pokazy na fasadzie pałacu. W sezonie 2016/2017 ogród skonstruowano według tego samego projektu, co przed rokiem. Jest tak samo bajecznie kolorowy i pełen owadów. Wśród mappingów polecamy w szczególności prezentowaną również w poprzednim roku "Bajkę o królewskiej wydrze".  Bajka jest pokazywana na fasadzie pałacu w soboty i w niedziele o godz. 19.30.

Królewski Ogród Światła

Królewski Ogród Światła

Królewski Ogród Światła


W Zamku Królewskim bez problemu otrzymaliśmy bezpłatną wejściówkę, umożliwiającą odwiedzenie ekspozycji stałej i czasowej. Najpierw odwiedziliśmy pałac Pod Blachą, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach rodzinnych pt. "W orient gaju, baju, baju" i zobaczyliśmy wystawę kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian.

Wystawa kobierców wschodnich - pałac Pod Blachą.
Niestety ostatecznie nie przespacerowaliśmy się Trasą Zamkową i nie zobaczyliśmy królewskich apartamentów. Przed wejściem do zamku czekała bowiem bardzo długa kolejka chętnych. Po kilkunastu minutach oczekiwania poszłyśmy z córką odwiedzić  piwnice Staromiejskiego Domu Kultury. Kiedy wróciłyśmy okazało się, że byłyśmy dopiero "w połowie kolejki". Na szczęście córce bardzo spodobał się szlak piwnic i tam też się udałyśmy, pozostawiając zwiedzanie Zamku Królewskiego na inną wycieczkę.

Zmieniamy kierunek zwiedzania na Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta
Centrum Interpretacji Zabytku

Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta tworzy pięć odrestaurowanych piwnic, w których stworzono przestrzeń dla twórców i artystów. Odwiedziliśmy podziemia Staromiejskiego Domu Kultury, Centrum Interpretacji Zabytku i Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Więcej informacji o trasie turystycznej znajduje się na stronie www.szlakpiwnic.pl


6 komentarzy:

 1. Bardzo zachęcający wpis :D Sama bardzo chętnie wzięłabym udział w tym wydarzeniu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny pomysł był z tą akcją że można było odwiedzić królewske rezydencje. Dobrze że są takie akcje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mówi się, że Polacy do muzeów to tak nie bardzo, ale jak jest coś darmowe, to idą tłumami - to ciekawe;) Jakby nie udało się zobaczyć wszystkiego, to nic strasznego - muzeum jest darmowe w każdy czwartek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się - w czwartki można bezpłatnie odwiedzić pałac w Wilanowie, a w niedziele Zamek Królewski.

   Usuń
 4. W tym roku udało mi się odwiedzić Zamek Królewski, nawet nie stałam tak długo w kolejce;) A Ogród Światła w Wilanowie jest świetny, wspaniale to wygląda:)

  OdpowiedzUsuń