wtorek, 6 grudnia 2016

Świątecznie i muzealnie


Orientalne i ludowe jarmarki świąteczne, warsztaty robienia ozdób choinkowych inspirowanych Pragą, przyrodą i holenderską porcelaną oraz piękne iluminacje … Takie propozycje przygotowały warszawskie muzea w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Zapraszamy na nasz przegląd najciekawszych wydarzeń rodzinnych.


Warsztaty:


11 grudnia, Łazienki królewskie, Pałac na Wyspie
„W bieli i w błękicie” - warsztaty świąteczne dla dzieci w wieku 3-5 lat (o godz. 11.00) i 6-10 lat (o godz. 14.00). Dzieci wraz z opiekunami nauczą się jak dekorować choinkowe bombki. Motywy, które namalują, będą inspirowane XVII-wieczną holenderską porcelaną z Delft.
Na warsztaty obowiązują bilety (15 zł - dziecko plus opiekun) oraz zapisy: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl


11 grudnia, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Pompownia
„Patyk – przyrodniczo-świąteczne warsztaty kreatywne”- dzieci i rodzice poznają dawne zabawy z zastosowaniem patyków, dowiedzą się, jak patyki wykorzystują zwierzęta (np. bobry), a także co to są i gdzie żyją chruściki. Wspólnie wykonają świąteczne ozdoby choinkowe z patyków.
Warsztaty będą miały charakter ciągły, można dołączyć w dowolnym momencie trwania spotkania, w godz. 11-15.


17 grudnia, Muzeum Warszawskiej Pragi
„Pragę wieszam na choince” - warsztaty dla dorosłych i dzieci w wieku 6-12 lat. Na spotkaniu uczestncy stworzą zestaw prawobrzeżnych dekoracji tj. aniołki z dekoracji klatek schodowych, krasnale z odbojów bramnych i nietoperze z elewacji kamienic. Spotkanie odbędzie się w godz. 10.30-12.00.
Obowiązuje rezerwacja, obecnie na wydarzenie nie ma wolnych miejsc, ale warto dowiedzieć się kilka dni przed rozpoczęciem, czy nie zwolniło się miejsce. (Z naszych doświadczeń wynika, że zwykle wolne miejsca zwalniają się 1-2 dni przed wydarzeniem).

Świąteczne kiermasze


10 grudnia, Muzeum Azji i Pacyfiku, godz. 11-20
Orientalny Bazar Świąteczny – smaki, zapachy i kolory Wschodu. Sprzedawcy zaprezentują biżuterię, przedmioty dekoracyjne i produkty spożywcze z takich krajów jak Indie, Indonezja, Chiny, Tajlandia, Japonia, Turcja, Liban, Iran, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan i Afganistan. Na uwagę zasługują również kosmetyki azjatyckie i publikacje poświęcone Azji, czyli to co dobre dla ciała i duszy. Będzie gwarno i radośnie. Wstęp wolny.


11 grudnia, Muzeum Etnograficzne, w godz. 10.00-17.00
Kiermasz bożonarodzeniowy, ma ktorym zaprezentuje się ok. 90 wystawców: twórców ludowych, artystów plastyków, ceramików i producentów jadła wiejskiego z różnych regionów Polski: Mazowsza, Warmii, Podlasia, Lubelszczyzny, Małopolski, Kaszub czy ze Śląska.
Wśród ogromnego asortymentu rękodzieła znajdą się: tradycyjne ozdoby na choinkę ze słomy i papieru, ozdoby z kolorowego opłatka, malowane bombki, stroiki i kartki świąteczne, wycinanki, pająki, haftowane obrusy i serwetki, koronki, tkaniny dwuosnowowe. Na stoiskach usytuowanych przed Muzeum znajdzie się jadło wiejskie, sery, miody oraz świece i inne wyroby z wosku, pierniki, ceramika oraz regionalne wyroby pamiątkarskie z drewna.
Bilet wstępu w cenie 6 zł /dorośli/ upoważnia do zwiedzenia wystaw stałych w Muzeum.

Świąteczne dekoracje i iluminacje


Przed Zamkiem Królewskim stoi już choinka, a wieczorem Trakt Królewski rozświetlają wielobarwne dekoracje. Klimat nadchodzących świąt czuć również w Łazienkach Królewskich, gdzie przed Pałacem na Wyspie stoi choinka, a Aleję Chińską zdobią kilkumetrowe, świetliste postaci w strojach z epoki. Iluminację można oglądać codziennie od zapadnięcia zmroku do godz. 22.00.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz