sobota, 24 września 2016

Maski, smoki i gamelan z dalekich stron

Dziś po krótkiej przerwie znów zagraliśmy w muzeum. Tym razem w Muzeum Azji i Pacyfiku poznawaliśmy brzmienia niezwykłych instrumentów.

Pamiętamy to miejsce z ciasnych sal i korytarzy w budynku przy ul. Freta, w których tłoczyli się odwiedzający wydarzenia poświęcone np. historii Indii,  czy  kulturom Kaukazu. Od tego czasu minęło wiele lat, a  muzeum przeniosło się do nowej siedziby przy ul. Solec 24. Warto zapamiętać ten adres – właśnie otwarto tu pierwszą w historii muzeum wystawę stałą pt. „Strefa dźwięków” oraz wystawę czasową prezentującą wybrane przedmioty (m.in. maski, stroje, biżuterię i broń), pochodzące z Azji i Oceanii.

Czy warto pokazać te ekspozycje dziecku w wieku przedszkolnym? Naszym zdaniem tak. To świetna okazja, aby wspólnie porozmawiać o tradycjach innych narodów, bogactwie wielokulturowego świata i wielokulturowej Warszawy.

Wystawa czasowa - poznajemy historię muzeum
W Strefie dźwięków - tadżyckie gwizdki


Oczami Helenki

Naszej czteroletniej córce najbardziej podobały się warsztaty dla dzieci, podczas których ozdobiła łuski smoka, wykonała ziejącą ogniem smoczą paszczę i poszukiwała w różnych salach maski z wyspy Bali. Bardzo zainteresowały Helenkę również warsztaty gry na  gamelanie – pochodzącym z Indonezji instrumencie złożonym z gongów.

W przestrzeni wystaw Helenka zwróciła uwagę na kolorowe i „trochę straszne” maski, broń z zębami ryby piły i przepiękne tańce pokazywane w Strefie dźwięków. Przy każdej masce dokładnie czytałyśmy, z czego została zrobiona i kogo przedstawia.

Maska procesyjna z Indii Środkowych
Maska teatru Khor z Tajlandii
Gamelan - instrument z Indonezji
Warsztaty gry na gamelanie

Praktyczne wskazówki

Otwarciu wystaw w Muzeum Azji i Pacyfiku towarzyszy wydarzenie: pt. "Azja i Pacyfik nad Wisłą", które będzie trwać również w niedzielę 25 września. W programie m.in. spotkania z bajką i oprowadzanie dla dzieci po wystawie czasowej pod hasłem „Dzioborożec i ryba piła”. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Muzeum Azji i Pacyfiku

Wystawy – stałą i czasową można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-18:00. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Całość ekspozycji znajduje się na jednym poziomie, a wnętrza są przestronne. W środku nie mieliśmy żadnych problemów z poruszaniem się z wózkiem dziecięcym.

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny pomysł. Dzieciaki powinny poznawać od najmłodszych lat poznawać inne kultury.

    OdpowiedzUsuń