czwartek, 24 sierpnia 2017

Zagadki, skrytki i złote rybki

Wejście do skarbca. Jak je otworzyć?

2 sierpnia wyruszyliśmy w podróż do świata monet i banknotów – tych współczesnych i tych najdawniejszych. Było to możliwe w Centrum Pieniądza NBP, w którym mieści się 16 sal tematycznych, a w nich m.in. starożytne waluty, bankowe skrytki, wirtualny jedwabny szlak i warsztat pracy projektantów monet i banknotów.  W środku jest bardzo multimedialnie i interaktywnie, a jednocześnie nie brakuje wartościowych przedmiotów z długą historią. Można zajrzeć do bankowego skarbca, sprawdzić ile waży najcięższa moneta płytowa i spróbować podnieść wartą ponad 2 mln zł sztabę złota. Na ulicy Bankowej życzenia spełniają złote rybki, a w laboratorium autentyczności widać, które banknoty są fałszywe. Ekspozycja powinna zainteresować i najmłodszych i specjalistów z dziedziny bankowości.

Na sześć i siedem...graMy w Zamku Królewskim i w Galerii Kordegarda


Arkady Dzieciom - spektakl pt. Fintikluszki

W sierpniu dwukrotnie odwiedziliśmy Zamek Królewski przy okazji festiwalu pn. “Królewskie Arkady Sztuki”. Impreza odbywa się w unikalnej scenerii Arkad Kubickiego i ogrodów zamkowych. Program tworzą koncerty, spektakle teatralne i taneczne oraz cykl wydarzeń dla najmłodszych pt. Arkady Dzieciom. My wybraliśmy się na świetną inscenizację dla dzieci teatru Małe Mi pt. "Fintikluszki" oraz na spektakl marionetkowy pt. "Calineczka" w wykonaniu Teatru Łątka.

26 sierpnia natomiast chcielibyśmy wziąć udział w spotkaniu wprowadzającym dzieci w świat instrumentów i muzyki klasycznej pt. Dzień Dobry, muzyko!.

czwartek, 17 sierpnia 2017

Muzeum z dzieckiem #8 - na koniec wakacji





Wróciliśmy z sierpniowych wypadów i wbiegliśmy w codzienny domowy rytm. W najbliższych dniach chcielibyśmy kontynuować wakacyjne przygody...w Warszawie. Będzie radośnie, muzycznie i teatralnie. Zobaczymy wnętrza pociągów i sprawdzimy co kryje się pod ziemią. Oto nasze muzealne plany na ostatnie 2 tygodnie wakacji:

środa, 16 sierpnia 2017

Na pięć - graMy w Muzeum Geologicznym PIG - PIB

Ostatni dzień lipca spędziliśmy w Górach Świętokrzyskich, gdzie w prawie tropikalnej aurze weszliśmy na górę czarownic i odwiedziliśmy świetne Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. W muzeum czekał na nas pokaz obróbki kamieni szlachetnych i ozdobnych oraz pięknie wyeksponowane rzadkie minerały i skamieniałości.

Po powrocie postanowiliśmy kontynuować naszą przygodę z minerałami. Warszawie najchętniej szukamy ich w Muzeum Geologicznym. W środku oprócz największej w Polsce kolekcji skał i minerałów można obejrzeć tropy dinozaurów zamieszkujących właśnie teren Gór Świętokrzyskich. Uwagę młodszych i starszych zwiedzających od razu zwracają: pierwsza na świecie rekonstrukcja dużego upierzonego dinozaura - dilofozaura (nazwanego Dyzio) i kompletny szkielet mamuta.

Nasza córka bardzo lubi odwiedzać Muzeum Geologiczne, tym razem podczas wizyty towarzyszyły nam zagadki z gry miejskiej pn. "Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś Ty!". Dzięki nim dowiedzieliśmy się co jadły dilofozaury, jak to się stało, że do dziś zachowały się tropy pradawnych zwierząt i ile lat ma Dyzio.
Rekonstrukcje szkieletów mamuta, nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego

czwartek, 10 sierpnia 2017

Na trzy i cztery...graMy w Łazienkach Królewskich i w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Poszliśmy na żywioł...do Łazienek

26 lipca gra miejska pn. "Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś TY!" skierowała nas do Łazienek Królewskich. Tym razem karty z zagadkami dotyczyły sportu i zdrowia. Podczas zabawy dowiedzieliśmy się: co to jest buduar, kto patronuje parkowej trasie biegowej i w jaką grę król Stanisław August grał najchętniej. Tajny kod odnaleźliśmy w Starej Oranżerii, choć tym razem znalezienie wejścia do środka tego budynku okazało się zadaniem niełatwym.

Wejście do Starej Oranżerii, tym razem od strony wschodniej

W Łazienkach Królewskich jesteśmy dość często. W letnie niedziele lubimy słuchać koncertów chopinowskich, a w czwartki korzystamy z możliwości bezpłatnego odwiedzenia pałacowych wnętrz. Nasze dzieci najchętniej obserwują wodny świat z mostku i altan w Ogrodzie Chińskim, sprawdzają jak działa zegar przed Pałacem na Wyspie, wspinają się na przewrócone drzewo i zbierają liście oraz owoce. Oczywiście uwielbiają też podglądać wiewiórki i "złote" karpie. W wakacje do naszej listy "łazienkowych atrakcji" dodaliśmy pokazy wykonywania odlewów z gipsu w królewskiej Formierni i wystawę dla dzieci pn. "Idź na żywioł!" w Starej Kordegardzie.