czwartek, 10 sierpnia 2017

Na trzy i cztery...graMy w Łazienkach Królewskich i w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Poszliśmy na żywioł...do Łazienek

26 lipca gra miejska pn. "Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś TY!" skierowała nas do Łazienek Królewskich. Tym razem karty z zagadkami dotyczyły sportu i zdrowia. Podczas zabawy dowiedzieliśmy się: co to jest buduar, kto patronuje parkowej trasie biegowej i w jaką grę król Stanisław August grał najchętniej. Tajny kod odnaleźliśmy w Starej Oranżerii, choć tym razem znalezienie wejścia do środka tego budynku okazało się zadaniem niełatwym.

Wejście do Starej Oranżerii, tym razem od strony wschodniej

W Łazienkach Królewskich jesteśmy dość często. W letnie niedziele lubimy słuchać koncertów chopinowskich, a w czwartki korzystamy z możliwości bezpłatnego odwiedzenia pałacowych wnętrz. Nasze dzieci najchętniej obserwują wodny świat z mostku i altan w Ogrodzie Chińskim, sprawdzają jak działa zegar przed Pałacem na Wyspie, wspinają się na przewrócone drzewo i zbierają liście oraz owoce. Oczywiście uwielbiają też podglądać wiewiórki i "złote" karpie. W wakacje do naszej listy "łazienkowych atrakcji" dodaliśmy pokazy wykonywania odlewów z gipsu w królewskiej Formierni i wystawę dla dzieci pn. "Idź na żywioł!" w Starej Kordegardzie.

Pokaz w Formierni

Królewska Formiernia mieści się we wschodnim skrzydle Starej Oranżerii, w którym w XVIII w. znajdowały się stancje aktorów i mieszkania ogrodników. Podczas 30-minutowych warsztatów zobaczyliśmy różne techniki odlewnicze i narzędzia formierskie. Pani edukatorka pokazała krok po kroku, jak wykonać gipsowy odlew. Śmiało możecie spróbować w domu :)
Warsztaty w Formierni

Warsztaty w Formierni odbywają się w czwartki: 10, 17, 24 i 31 sierpnia o godz. 11.00, 11.30, 12.00, 12.30. Mogą w nich uczestniczyć zarówno dzieci, jak i dorośli. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w dniu pokazu w kasie w Starej Oranżerii (my odebraliśmy tuż przed rozpoczęciem pokazu). Więcej informacji na stronie Łazienek Królewskich.

Stara Oranżeria

 

Idziemy na żywioł

 

Podczas spaceru zajrzeliśmy również do Starej Kordegardy. Najnowsza wystawa pt. "Idź na żywioł" jest inspirowana 4 żywiołami. Nasze dzieci odkrywały różne obiekty związane z wodą, ogniem, ziemią i powietrzem, dotykały, przesuwały, przeskakiwały i łapały równowagę. po zakończeniu aktywności ruchowych, wykonaliśmy papierowego ptaka, poczytaliśmy książki i wzbogaciliśmy ekspozycję o piaty żywioł...
Wolicie zgłębić wnętrze wodospadu czy paszczy?

Co się chowa pod ziemią ?

Warsztaty plastyczne

W powietrzu

Piąty żywioł

Wystawa dla dzieci pt. "Idź na żywioł" będzie czynna codziennie do 30 listopada, w godz. 10.00-16.00. Warto tutaj zajrzeć przy okazji wizyty w Łazienkach.
Więcej informacji o ekspozycji i wydarzeniach towarzyszących znajdziecie tutaj. 
Praktycznie: Wstęp jest bezpłatny. Wózek najlepiej pozostawić przy wejściu do galerii, ze względu na jej ograniczoną przestrzeń. W środku jest dostępna toaleta wraz z miejscem do przewijania dziecka.

 

 Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

 

Kody z gry miejskiej "Raz, dwa, trzy - warszawiakiem jesteś TY!" odnaleźliśmy również w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Jeżeli Wasze dzieci często pytają o dzikie zwierzęta, o to co jedzą, jak wyglądają itp. - to w tym muzeum poznacie niektóre nich. Stałe wystawy przedstawiają zwierzęta i ptaki polskie, także te rzadkie i zagrożone oraz faunę egzotyczną. Można też zajrzeć do salonu myśliwskiego XIX/XX wieku i do Powozowni, w której znajdują się pojazdy konne oraz akcesoria jeździeckie i zaprzęgowe. Nas najbardziej zainteresowała kolekcja ptaków. Przekonaliśmy się, która sowa jest największa, czy puchacz faktycznie wygląda groźnie, co szczególnego mają bataliony i jak duży czub ma perkoz. Spotkaliśmy także bociana czarnego w towarzystwie bociana białego, co w naturze nie zdarza się często.

Zajrzeliśmy również do Powozowni.
Jeśli spodobały Wam się nasze propozycje, pomogliśmy Wam lub zaciekawiliśmy to zapraszamy do śledzenia naszej strony na facebook`u i oczywiście do odwiedzania Łazienek!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz