czwartek, 2 marca 2017

Muzeum z dzieckiem #3 - marzecW sobotę pchaliśmy wózek po białych ścieżkach w Lesie Kabackim, a dziś po puszystym śniegu nie ma już śladu. Od tego czasu słupek rtęci kilka razy powędrował powyżej granicy 10 stopni. W parku w Wilanowie pojawiły się pierwsze przebiśniegi, a nad Wisłą widać klucze gęsi powracających z ciepłych krajów.
W weekend planujemy „wyruszyć w teren” i poszukać śladów wiosny w Powsinie i w Parku przy Bażantarni. Zachęcamy Was również do przyrodniczych odkryć w pobliskich lasach, w parkach i w ogrodach. Jak jednak mówi przysłowie: „w marcu jak w garncu”, dlatego też jak co miesiąc przygotowaliśmy muzealną alternatywę na deszcz i słotę, które raczej nie ominą Warszawy w najbliższych tygodniach.

Oto nasz muzealny rozkład jazdy na marzec:Wydarzenia

Na początek proponujemy wydarzenia dla rodziców z najmłodszymi dziećmi. Nasze córki jako niemowlaki odwiedziły wiele muzeów i galerii, smacznie śpiąc w wózku. Można wybrać się z dzieckiem na indywidualne zwiedzanie w wybrany dzień, można też wziąć udział w specjalnych rodzinnych wydarzeniach:

Do muzeum z nosidełkiem 

 

W marcu po raz pierwszy w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędą się spotkania przeznaczone dla rodziców przebywających na urlopach macierzyńskich i tacierzyńskich i ich pociech. Uczestnicy zapoznają się z historią i tradycjami dzielnicy i wraz z zespołem muzealnym rozmawiać będą na aktualne lokalne tematy. Muzeum jest przyjaznym miejscem do przebywania z małymi dziećmi: budynek wyposażony jest w przestronną windę, łazienkę z przewijakiem oraz salę warsztatową z miękkim dywanem. Pierwsze spotkanie w muzeum (do wyboru dwa terminy, 14 lub 15 marca) będzie okazją do zapoznania się z muzeum, jego infrastrukturą, a także z pozostałymi uczestnikami spotkań z nosidełkiem. Początek o godz. 10.30.
Więcej informacji na stronie wydarzenia

 

Mamy w Muzeum Narodowym

 

Muzeum Narodowe również zaprasza na spotkania dla rodziców na urlopach macierzyńskich i ojcowskich, które odbywają się w swobodnej atmosferze (20 minut w galerii, potem spotkanie w sali edukacyjnej, gdzie podczas rozmowy o sztuce można nakarmić i przewinąć dzieci).
Termin: od października 2016 do czerwca 2017, w czwartki o godzinie 11.00
Więcej informacji na stronie wydarzenia.


Warsztaty


Wiosenne popołudnie w Muzeum dla Dzieci


Wiosna kojarzy nam się z eksplozją zieleni, z topieniem Marzanny i z ptasimi przylotami, dlatego też zwróciły naszą uwagę marcowe zajęcia w cyklu „Popołudnie w muzeum”. Podczas pierwszego spotkania dzieci poznają dawne zwyczaje związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny i przygotują kukiełkę Marzanny z pęczków naturalnej i barwionej słomy. Drugi warsztat będzie okazją do przyjrzenia się wybranym pracom twórców ludowych, których inspirowały barwne ptaki. Dzieci stworzą też portrety skrzydlatych przyjaciół, malując je na szkle tradycyjnymi technikami.
Terminy: 15.03.2017 (Marzanna), 22.03.2017, w godz: 17:00 – 18:30 (Ptaki)
Miejsce: Pracownie etnograficzne
Wstęp jest płatny (15 PLN pierwsze dziecko, 5 PLN drugie i kolejne z rodzeństwa), obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl, tel: 22 696 53 80


Stemplujemy i idziemy na targ... w Muzeum Warszawskiej Pragi


Rodzinne warsztatowe spotkania w cyklu pt. Mała Akademia Praska zapowiadają się bardzo ciekawie. W trakcie zajęć dzieci przy pomocy prostych materiałów wykonają stemple, których kształt będzie przypominał elementy architektury miejskiej – domki, kamienice, bloki, kościoły, budowle użyteczności publicznej a także drzewa i krzewy. Następnie zaprojektują ulice wraz zabudową, które złożą się na kompozycję wyobrażonej metropolii. Warsztaty poprowadzi Marzena Bigaj, artystka i fotografka, autorka wystawy czasowej Stalowa ulica.
Termin: 11.03.2017, w godz. 10:30 - 12:00
Udział: Koszt udziału dziecka w zajęciach: 10 zł, wstęp wolny dla dorosłego opiekuna. Informacja i zapisy na stronie wydarzenia.

W dniu 25.03.2017 tematem rodzinnych spotkań będą słynne praskie targowiska. Uczestnicy spróbują odtworzyć barwny świat handlarzy, przekupek, kupujących i drobnych złodziejaszków oraz przedstawić bogaty asortyment straganów pełnych wszelakich przedmiotów, ubrań, zwierząt, mięsa, warzyw, owoców i dymiących pyz. Warsztaty poprowadzi Grzegorz Kozera, historyk sztuki i artysta specjalizujący się w technice kolażu.

Termin: 25.03.2017,  godz. 10:30 - 12:00
Udział: Koszt udziału dziecka w zajęciach: 10 zł, wstęp wolny dla dorosłego opiekuna. Informacja i zapisy na stronie wydarzenia.


A może za morze... do Japonii?

 


Do Kraju Kwitnącej Wiśni możemy przenieść się dzięki warsztatom teatralnym w Muzeum dla Dzieci. Uczestnicy poznają teatr kamishibai (więcej na ten temat napisaliśmy tutaj), namalują i napiszą haiku, stworzą dziennik podróży z japońskimi znakami i mapę niezwykłej wyprawy.
Warsztat będzie się składał z części teatralnej i plastycznej
Termin: 12.03.2017, w godz.14:00 - 15:30
Udział: spotkanie dla dzieci w wieku: 7+. Wstęp jest płatny, obowiązuje rezerwacja, szczegóły na stronie wydarzenia.

Muzeum Narodowe zaprasza natomiast do  podróży do epoki Edo, czyli do Japonii schyłku osiemnastego i pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Nowa wystawa czasowa prezentuje unikalne japońskie drzeworyty ukiyo-e . Ilustrują one sceny z życia w dawnej Japonii i krajobrazy dwóch głównych szlaków komunikacyjnych łączących Edo z Kioto oraz pejzaże miasta Edo (dzisiejsze Tokio) i podobizny jego mieszkańców.
Wystawie towarzyszą warsztaty familijne:

 

Warsztat drzeworytnika

Jak powstaje drzeworyt? Czy jest dziełem jednej czy też kilku osób? Podczas warsztatów uczestnicy poznają etapy powstawania drzeworytu, narzędzia potrzebne do jego wykonania oraz najpiękniejsze przykłady dzieł wykonanych tą techniką.
Termin: 12 marca, 30 kwietnia, o godz. 11.00, 13.00
Udział: warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat, obowiązują zapisy: tel. +48 22 621 10 31 wew. 246 oraz pod adresem e-mailowym: edukacja@mnw.art.pl

Podróż przez Japonię

Uczestnicy odwiedzą dawną Japonię. Przygodę rozpoczną w Kioto, dawnej stolicy cesarstwa, a zakończymy w Edo, czyli dzisiejszym Tokio. Po drodze będą podziwiać krajobraz Kraju Kwitnącej Wiśni i poznawać życie jego mieszkańców.
Termin: 26 marca, 2 kwietnia, o godz. 11.00, 13.00
Udział: warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat, obowiązują zapisy: tel. +48 22 621 10 31 wew. 246 oraz pod adresem e-mailowym: edukacja@mnw.art.pl

Termin: wystawę czasową pt. „Podróż do Edo” można oglądać do 7 maja 2017.
Więcej szczegółów na temat wystawy i warsztatów na stronie muzeum.

Wystawy

 

Oprócz „Podróży do Edo” chcielibyśmy obejrzeć najnowszą wystawę w Muzeum Azji i Pacyfiku. Widzieliśmy już wystawy stałe i podczas warsztatów robiliśmy maski i uczyliśmy się gry na gamelanie, co zapewniło nam moc wrażeń. Dlatego też zainteresowała nas nowa ekspozycja przedstawiająca tradycyjne ubiory w społecznościach muzułmańskich. Po wizycie w Muzeum Etnograficznym wiemy, że wielobarwne stroje bardzo podobają się naszej córce. Taka wizyta to także dobra okazja, aby pokazać dziecku  różnorodność i bogactwo kultur. Odmienność budzi ciekawość, ale jest też naturalnym elementem współczesnego świata.

Odkryte - Zakryte. Mężczyzna i kobieta w tradycyjnych społecznościach muzułmańskich 

 

Wystawa prezentuje ponad 100 eksponatów z Azji Centralnej, Bliskiego Wschodu oraz Indonezji.
Pierwsza część pokazuje świat mężczyzn, a w nim przykłady strojów charakterystycznych dla różnych krajów, obiekty związane z spędzaniem czasu wolnego i wykonywaniem niektórych zawodów, uznawanych zwyczajowo za męskie. Druga część opowiada o życiu kobiet, które w większym stopniu toczy się w sferze prywatnej. Znaczące miejsce tu także zajmują stroje oraz  przykłady rzemiosła tradycyjnie wykonywanego przez kobiety i przedmioty związane z prowadzeniem domu, macierzyństwem i dbaniem o urodę.
Wystawa będzie czynna do 21.05.2017, więcej informacji na stronie muzeum.


Czekoladowa kolejka w Stacji Muzeum

 

Kto jeszcze nie widział czekoladowej ciuchci, ma czas do 9 marca 2017 r. Pół tony czekolady, 30 m torów, dworce, tunele i pasażerowie wykonani ze słodkiej masy. Byliśmy i polecamy gorąco, jak gorącą czekoladę. Naszą fotorelację znajdziecie tutaj.
Czy spodobały Wam się nasze propozycje? A może chcielibyście polecić nam jakieś wydarzenie? Czekamy na Wasze komentarze, a po więcej pomysłów i inspiracji zapraszamy na naszą stronę na facebooku: https://www.facebook.com/graMywmuzeum/

10 komentarzy:

 1. Ambitny plan, życzę powodzenia w jego realizacji. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe pomysły, z pewnością mamy z dziećmi nie będą się nudzić. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo atrakcyjny sposób spędzenia wolnego czasu. Po pobycie w muzeach/na wystawach zawsze jest co wspominać. Najważniejsze, aby mieć towarzystwo przewodnika, który jeszcze bardziej wprowadzi w klimat miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe pomysły na spędzenie wolnego czasu. :) Na pewno będzie co wspominać. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem rodzicem, ale zauważyłam, że muzea i inne ośrodki kultury coraz częściej oferują zajęcia dla rodziców z dziećmi. Uważam, że to super pomysł i sama na pewno zabierałabym swoje pociechy na takie wydarzenia :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że to świetny pomysł. Coraz więcej placówek otwiera się na zwiedzanie rodzinne.

   Usuń
 6. Oj, najchętniej zobaczyłabym dzekoladową kolejkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale powiało zima z pierwszego zdjęcia:).

  OdpowiedzUsuń