Pragnę na Pragę!
Mimo, że hasła promujące dzielnicę brzmią świetnie, to nasze wycieczkowe szlaki rzadko przebiegają przez tereny prawobrzeżnej Warszawy. Postanowiliśmy to zmienić, gdy tylko usłyszeliśmy o praskiej grze miejskiej pod hasłem 100 atrakcji na 100-lecie. 100 lat temu - 8 kwietnia 1916 roku Warszawa powiększyła się, dzięki przyłączeniu podmiejskich osiedli. Wtedy w granicach miasta znalazły się Saska Kępa, Grochów i Gocław. Rocznicowa gra miejska nawiązuje właśnie do historii i tradycji Pragi-Południe. Pierwsze dwa etapy zabawy polegały na odnalezieniu kilkudziesięciu obiektów (na szczęście pogrupowanych w niewielkich odległościach od siebie) i rozwiązaniu zagadek. Poszukiwanie odpowiedzi na pytania przywiodło nas na ul. Mińską do Muzeum Neonów. Sama ulica nie zachęca do spacerów z dziećmi, ale Muzeum Neonów zrobiło na nas duże wrażenie. Jest to prywatna inicjatywa służącą dokumentacji i ochronie powojennych reklam świetlnych. W środku daliśmy się zachwycić odrestaurowanym, bajecznie kolorowym neonom z całej Polski, stworzonym przez artystów w latach 50.-70. XX wieku.
Muzeum znajduje się na terenie Soho Factory w postindustrialnej przestrzeni, mieszczącej studia graficzne, agencje reklamowe, galerie, sklepy, redakcje czasopism i obiekty kulturalne m.in. Teatr Niewielki. Budynek z pierwszej połowy XX wieku, w którym prezentowane są neony, był dawniej siedzibą manufaktury lniano-jutowej, fabryki amunicji „Pocisk”, fabryki motocykli i skuterów „Osa”, a także zakładów optycznych.
Miło Cię Widzieć
Nasz neon dla Helenki, źródło: Innogy |
Oczami Helenki
Helenka sprawnie poruszała się po przestrzeni szyldów i gazów szlachetnych. Szybko odnalazła Kota w butach, słonia, piękne kwiaty i warszawską syrenkę. Neonów niestety nie można dotykać, ale wszechobecne tabliczki z zakazami zwracają uwagę dzieci i dobrze spełniają swoją rolę.Wiele odnowionych neonów z kolekcji muzeum Helenka wypatrzyła na ścianach innych budynków na terenie Soho Factory np. Jubiler, Emilia, Warszawa Wschodnia, Kino Praha, czy Główna Księgarnia Techniczna. Odnaleźliśmy również tory, stary dworzec, lokomotywę, a nawet Pałac Kultury i Nauki...i nie przeszliśmy obojętnie obok zjeżdżalni.
Praktyczne wskazówki
Muzeum Neonów znajduje się w Soho Factory przy ul. Mińskiej 25 w budynku nr 55. Jest czynne od środy do niedzieli w godz. 12.00-17.00. Wstęp jest płatny, bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 8 zł. Obiekt jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, przed wejściem jest parking, a w środku można łatwo poruszać się z wózkiem dziecięcym. Przestrzeń wystaw zwiedziliśmy w ciągu ok. 40 minut.Zapraszamy również na nasz Fanpage, gdzie umieszczamy dodatkowe informacje i zdjęcia niepublikowane na blogu.
Ciekawy wpis i fajne zdjęcia. :)
OdpowiedzUsuń