Wystawa kobierców wschodnich - Zamek Królewski, pałac Pod Blachą. |
Lubimy czytać historie o latających dywanach, a nasza córka miała nawet okazję bawić się na kilimach pochodzących z Azerbejdżanu. Na wystawie odnaleźliśmy kilkanaście tkanych dzieł pochodzących z tego kraju.
Kobiernictwo jest jedną z najbardziej popularnych i najstarszych form sztuki na Bliskim Wschodzie i na Kaukazie. Tradycyjna azerbejdżańska sztuka tkania dywanów została nawet uznana przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Czy wiecie, że pierwsze dywany powstały już w starożytności? Świadczą o tym znalezione podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na terenach dzisiejszego Iranu (miasto Maku, jezioro Urmia), figurki i rysunki przedstawiające zwierzęta udekorowane ozdobnymi tkaninami. Na obszarze Azerbejdżanu w katakumbach w okolicach miasta Mingaczevir archeolodzy odkryli fragmenty dywanów i chodników oraz narzędzia do tkania pochodzące z III – VIII wieku n.e.
W XIV wieku bogato zdobione "wschodnie" kobierce zaczęto w dużych ilościach wywozić do Europy. Szybko stały się cennym elementem wystroju wnętrz i przyciągały uwagę znanych artystów, co znajdywało odzwierciedlenie w ich pracach. Dlatego też na średniowiecznych obrazach włoskich, niderlandzkich, czy niemieckich malarzy do dziś można podziwiać orientalne dywany.
Tradycyjna azerbejdżańska sztuka tkania dywanów jest ściśle powiązana z codziennym życiem i obyczajowością lokalnych społeczności. Przez lata była przekazywana ustnie i drogą praktycznej nauki z pokolenia na pokolenie. Azerbejdżańskie dywany klasyfikuje się, biorąc pod uwagę geografię, wzory, kompozycję, układ kolorów i technikę tkania. Nazwa kobierców wywodzi się od regionów i miejscowości, w których powstały. Zwyczajowo wyróżnia się 7 szkół dywanów: w Kubie, Baku, Gandży, Karabachu, Tabrizie, Szyrwanie i Kazachu. W kolekcji prezentowanej w pałacu Pod Blachą można zobaczyć m.in. kobierce gandżyjsko– kazachskie, karabaskie i szyrwańsko- kubińskie. Kompozycja większości dywanów jest silnie zgeometryzowana, a zestawienie kolorów bogate i barwne – często w tonacji czerwonej. Warto zwrócić uwagę na elementy klasycznego ludowego wzornictwa np. rysunki zwierząt i ptaków o charakterze totemicznym.
Pałac Pod Blachą - tworzymy orientalne ptaki |
W poszukiwaniu latających dywanów |
Praktyczne wskazówki
W weekendy w Zamku Królewskim odbywają się cykle edukacyjne: Szkatułka księżniczki, skarb królewicza (dla dzieci w wieku 5-10 lat), Zamkowe wędrówki (dla dzieci w wieku 8 – 12 lat) i Szlakiem Orientalnych Opowieści (dla dzieci w wieku 5-10 lat).
Informacje o cenach biletów do Zamku Królewskiego i pałacu Pod Blachą znajdują się tutaj. Ekspozycje można zwiedzać bezpłatnie w niedzielę. W sezonie zimowym Trasa Zamkowa i pałac Pod Blachą są czynne w godz. 10.00-16.00 (od wtorku do soboty) i w godz. 11.00-16.00 (w niedziele).
Nasz przepis na orientalnego ptaka, którego wykonaliśmy podczas warsztatów pt. "W Orient gaju, baju baju" znajdziecie na naszej przyrodniczej stronie pt. Przyroda jest fajna!
Po prostu piękne! :)
OdpowiedzUsuńNa pewno skorzystamy z tych propozycji przy najbliższej wizycie w stolicy. U nas w Krakowie również wiele jest takich zajęć, z których korzystamy kiedy tylko nadarza się ku temu okazja.
OdpowiedzUsuńInteresujący tekst i temat. Ładne fotki tych cudnych dywanów. Aż chciałoby się polatać na jednym :)
OdpowiedzUsuń