Festiwal Roślin w Powsinie
To dla nas numer jeden na majówkę. Po pierwsze jeszcze w tym roku nie byliśmy w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, po drugie zakwitły już magnolie, po trzecie od roku hodujemy w domu rosiczkę, a rośliny owadożerne budzą naszą wielką ciekawość.
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć kilka tysięcy roślin, a wśród nich przekraczające metr wysokości kapturnice, zwinne i szybkie muchołówki oraz olbrzymie dzbaneczniki, które potrafią upolować mysz, a nawet niewielkiego ptaka. Będzie można posłuchać prelekcji o tych niezwykłych gatunkach, obejrzeć pokazy karmienia i zakupić nasiona oraz wybrane gatunki roślin.
Termin: 3,6-7 maja, w godz. 10.00-18.00, pokazy karmienia roślin o godz. 12:00 i 14:30.
Miejsce: Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, wstęp w cenie biletów do ogrodu.
Więcej szczegółów na stronie wydarzenia.
W kolejce
W dniach 30 kwietnia – 3 maja Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie organizuje wycieczki wąskotorowym pociągiem RETRO z Sochaczewa do Wilcz Tułowskich na skraju Puszczy Kampinoskiej.
Podróż rozpocznie się o godz. 10.30 i obejmie przejazd składem wagonów dołączonym do spalinowej lokomotywy Lxd2, spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej i ognisko w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Lokomotywa Lxd2, By MBxd1 (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons |
Wielbiciele kolei wąskotorowej powinni również odwiedzić Stację Muzeum, gdzie otwarto nową wystawę czasową, poświęconą warszawskim kolejom dojazdowym, zwanymi pieszczotliwie przez warszawiaków „ciuchciami”.
Dodatkowo w niedzielę 30 kwietnia po raz pierwszy w tym roku w Stacji Muzeum zostanie udostępniona do zwiedzania Salonka Bieruta - wagon, którym podróżowali dygnitarze PRL-u.
Święto Konstytucji 3 maja
Drukujemy Konstytucję
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na warsztaty rodzinne, podczas których dzieci będą mogły samodzielnie wydrukować ozdobną stronę tytułową pierwodruku Konstytucji z 1791 roku oraz poznać historię jej uchwalenia.
Termin: 3 maja, godz. 11.00-16.00, warsztaty dla dzieci od lat 5.
Muzeum Powstania Warszawskiego, Sala Małego Powstańca. Wstęp bez rezerwacji w cenie biletu.
Co się wydarzyło 3 maja 1791 r.?
Z okazji Święta Konstytucji 3 maja Muzeum Pałacu w Wilanowie organizuje lekcję historii dla rodzin z dziećmi pn. Co się wydarzyło 3 maja 1791 r.? Ponadto odwiedzający będą mogli uczestniczyć w lekcji kaligrafii i wspólnie wykonać kopie rękopisu Ustawy rządowej.
„Co się wydarzyło 3 maja 1791 r.?” - lekcja historii
Termin: 3 maja, w godz. 11–13.
Udział: po wykupieniu jednorazowego biletu edukacyjnego – 10 zł od każdego uczestnika zajęć.
Ćwiczenia kaligraficzne i tworzenie rękopisu
Termin: 3 maja, w godz. 14–18, namiot Scriptorium Villa Nova.
Udział: po wykupieniu biletu do parku. Nie obowiązuje rezerwacja; można dołączyć w dowolnym momencie trwania zajęć (pod warunkiem, że są wolne miejsca siedzące).
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Festiwal Chorągwi i Piknik Europejski
W tym roku na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie odbędzie się ósma edycja Festiwalu Chorągwi, w ramach którego będzie można zobaczyć pokaz musztry pałacowej gwardii i konkurs duetów chorągwiarzy. Wystąpią zespoły: Gwardia Gryfa z Wrocławia, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, Amatum Sbandieratori z Warszawy i specjalny gość: grupa Pavane z węgierskiego Segedynu, słynąca z widowiskowych pokazów z rozbudowaną sekcją rytmiczną. Każda z grup prezentuje inny styl pokazów, od klasycznej żonglerki flagami, przez taniec z chorągwiami, po spektakle z wykorzystaniem różnych rekwizytów. Będzie można także wziąć udział w warsztatach tańca dworskiego.
Termin: 2 maja w godz. 12.00-17.30 na dziedzińcu głównym
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
1 maja w Łazienkach Królewskich w Pałacu na Wyspie zostanie otwarta wyjątkowa wystawa czasowa. Do 8 maja będzie można oglądać tu kopię Konstytucji 3 Maja z 1791 r., wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
Ponadto 1 maja w parku zostanie zorganizowany Piknik Europejski z okazji 13. rocznicy przystąpienia Polski do UE. 3 maja natomiast odbędzie się niezwykłe wydarzenie z pokazami gier i zabaw oraz strojów i fryzur sprzed ponad 200 lat. Będzie też można podziwiać barwne parady orkiestr, w tym wojskowych i policyjnych (1 maja), a także pokazy jazdy konnej na hipodromie (3 maja).
UWAGA: W dniach 1-3 maja w godz. 10.00-18.00 wstęp do wszystkich muzeów w Łazienkach Królewskich będzie bezpłatny.
Szczegółowy program majówki w Łazienkach znajduje się tutaj.
A jakie są Wasze propozycje na majówkę w Warszawie?
Zapraszamy również na nasz kolejny wpis z cyklu pt. Muzeum z dzieckiem, który opublikujemy w pierwszy czwartek miesiąca tj. 4 maja. Znajdziecie w nim nasze propozycje muzealnych wydarzeń na najbliższe tygodnie - a maj to miesiąc Nocy muzeów i otwarcia Muzeum Warszawy.
Zdjęcie rośliny owadożernej: https://pixabay.com/en/sundew-drosera-fishing-journal-1045495/
Kolejka Retro, Sochaczew moje miasto rodzinne jeżdziłam kolejką jeszcze kilka lat temu
OdpowiedzUsuńMy chcemy pojechać po raz pierwszy.
UsuńO dzięki, coś dla nas, bo całą majówkę siedzimy w Warszawie
OdpowiedzUsuńCieszę się i dziś nawet się przejaśniło :)
Usuń