 |
Jrai Dew Collective, Ogród Rzeźby
Jarai Dew, w tle praca
Garimy Gupta pt. Hamas? |
W sobotę wyruszyliśmy do Muzeum nad Wisłą na poszukiwanie prac polskich artystów tworzących w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wystawa pt. "Bestia, bóg i linia" zamiast do dawnej Polski, przeniosła nas nad nieznane wody oceanów Indyjskiego i Spokojnego, do świata wiedzy, religii i sztuki odległych krajów i krain. W środku zobaczyliśmy wielobarwne tkaniny, mapy-kolaże, prace z wykorzystaniem drewna wyrzuconego na brzeg morza i instalację współtworzoną przez termity. Poznaliśmy historię uprawy juty, uprawy która w latach 40-tych w Wietnamie zastąpiła ryżowe pola i porozmawialiśmy z dziećmi o tym, co można z juty zrobić. Zatrzymaliśmy się przy pracy pt. Hamas? hinduskiej artystki Garimy Gupta, nawiązującej do handlu cudowronkami - rajskimi ptakami. Pod koniec XIX i na początku XX wieku pióra tych ptaków służyły jako ozdoby damskich kapeluszy i Europejczycy postrzegali je jako symbol wysokiego statusu. Przy tej okazji nasze córki zastanowiły się nad handlem dzikimi zwierzętami. Skąd zwierzęta przyjeżdżają do Europy? Dlaczego się je chwyta? Czy musimy mieć takie egzotyczne okazy w naszych domach?
Wystawa była dla nas bardzo ciekawym urozmaiceniem spaceru po bulwarach wiślanych i zachęcamy Was do takiej wycieczki. W przestrzeni wystawy oprócz cudowronków spróbujecie z dziećmi odszukać pawia, konia i jaszczurki.
A skąd prace polskich artystów, o których wspomnieliśmy na początku wpisu? Otóż, jak wiecie, gramy w grę miejską pt. “Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty!” i w Muzeum nad Wisłą chcieliśmy odnaleźć teczkę studenta ASP, która jest niezbędna do rozwiązania karty zadań. Nie było to łatwe. W razie problemów o pomoc poproście pracowników muzeum.
 |
Aligator czy krokodyl? Sprawdźcie!
Praca: Tuguldur Yondonjamts, Antipode Suit #4 |
 |
Etan Pavavalung, Latanie
|
 |
Thao-Nguyen Phan, Bez tytułu (Głowy), wysuszone i rozdrobnione włókna i łodygi juty, brąz, nici
w tle: Truong Cong Tung, Ślepa mapa -
płótno zniszczone przez termity
|