piątek, 23 grudnia 2016

Na Święta


Drodzy Czytelnicy, życzymy Wam spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz dobrego wypoczynku w gronie rodziny i bliskich.
 
A jeśli ktoś z Was miałby ochotę na bardziej muzealne Święta, to informujemy, że w dniu 26 grudnia br. będą czynne m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowe i Zamek Królewski w Warszawie. W tym dniu będzie można również obejrzeć wystawę kolektywu Slavs and Tatars pt. USTA USTA w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Ponadto w Muzeum Narodowym w okresie 26 grudnia – 8 stycznia będą odbywały się świąteczno-noworoczne warsztatowe spotkania ze sztuką dla dzieci w wieku 5-12 lat. Więcej informacji na temat warsztatów znajdziecie tutaj.

wtorek, 6 grudnia 2016

Świątecznie i muzealnie


Orientalne i ludowe jarmarki świąteczne, warsztaty robienia ozdób choinkowych inspirowanych Pragą, przyrodą i holenderską porcelaną oraz piękne iluminacje … Takie propozycje przygotowały warszawskie muzea w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Zapraszamy na nasz przegląd najciekawszych wydarzeń rodzinnych.


Warsztaty:


11 grudnia, Łazienki królewskie, Pałac na Wyspie
„W bieli i w błękicie” - warsztaty świąteczne dla dzieci w wieku 3-5 lat (o godz. 11.00) i 6-10 lat (o godz. 14.00). Dzieci wraz z opiekunami nauczą się jak dekorować choinkowe bombki. Motywy, które namalują, będą inspirowane XVII-wieczną holenderską porcelaną z Delft.
Na warsztaty obowiązują bilety (15 zł - dziecko plus opiekun) oraz zapisy: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl


11 grudnia, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Pompownia
„Patyk – przyrodniczo-świąteczne warsztaty kreatywne”- dzieci i rodzice poznają dawne zabawy z zastosowaniem patyków, dowiedzą się, jak patyki wykorzystują zwierzęta (np. bobry), a także co to są i gdzie żyją chruściki. Wspólnie wykonają świąteczne ozdoby choinkowe z patyków.
Warsztaty będą miały charakter ciągły, można dołączyć w dowolnym momencie trwania spotkania, w godz. 11-15.


17 grudnia, Muzeum Warszawskiej Pragi
„Pragę wieszam na choince” - warsztaty dla dorosłych i dzieci w wieku 6-12 lat. Na spotkaniu uczestncy stworzą zestaw prawobrzeżnych dekoracji tj. aniołki z dekoracji klatek schodowych, krasnale z odbojów bramnych i nietoperze z elewacji kamienic. Spotkanie odbędzie się w godz. 10.30-12.00.
Obowiązuje rezerwacja, obecnie na wydarzenie nie ma wolnych miejsc, ale warto dowiedzieć się kilka dni przed rozpoczęciem, czy nie zwolniło się miejsce. (Z naszych doświadczeń wynika, że zwykle wolne miejsca zwalniają się 1-2 dni przed wydarzeniem).

Świąteczne kiermasze


10 grudnia, Muzeum Azji i Pacyfiku, godz. 11-20
Orientalny Bazar Świąteczny – smaki, zapachy i kolory Wschodu. Sprzedawcy zaprezentują biżuterię, przedmioty dekoracyjne i produkty spożywcze z takich krajów jak Indie, Indonezja, Chiny, Tajlandia, Japonia, Turcja, Liban, Iran, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan i Afganistan. Na uwagę zasługują również kosmetyki azjatyckie i publikacje poświęcone Azji, czyli to co dobre dla ciała i duszy. Będzie gwarno i radośnie. Wstęp wolny.


11 grudnia, Muzeum Etnograficzne, w godz. 10.00-17.00
Kiermasz bożonarodzeniowy, ma ktorym zaprezentuje się ok. 90 wystawców: twórców ludowych, artystów plastyków, ceramików i producentów jadła wiejskiego z różnych regionów Polski: Mazowsza, Warmii, Podlasia, Lubelszczyzny, Małopolski, Kaszub czy ze Śląska.
Wśród ogromnego asortymentu rękodzieła znajdą się: tradycyjne ozdoby na choinkę ze słomy i papieru, ozdoby z kolorowego opłatka, malowane bombki, stroiki i kartki świąteczne, wycinanki, pająki, haftowane obrusy i serwetki, koronki, tkaniny dwuosnowowe. Na stoiskach usytuowanych przed Muzeum znajdzie się jadło wiejskie, sery, miody oraz świece i inne wyroby z wosku, pierniki, ceramika oraz regionalne wyroby pamiątkarskie z drewna.
Bilet wstępu w cenie 6 zł /dorośli/ upoważnia do zwiedzenia wystaw stałych w Muzeum.

Świąteczne dekoracje i iluminacje


Przed Zamkiem Królewskim stoi już choinka, a wieczorem Trakt Królewski rozświetlają wielobarwne dekoracje. Klimat nadchodzących świąt czuć również w Łazienkach Królewskich, gdzie przed Pałacem na Wyspie stoi choinka, a Aleję Chińską zdobią kilkumetrowe, świetliste postaci w strojach z epoki. Iluminację można oglądać codziennie od zapadnięcia zmroku do godz. 22.00.

piątek, 2 grudnia 2016

Królewski ogród, orientalne ptaki i kaukaskie dywany

W październiku informowaliśmy o wydarzeniu pt. "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich", w ramach którego Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie udostępniały bezpłatnie swoje zbiory, zarówno w ekspozycjach stałych jak i czasowych. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem "Królowie i sztuka" i oprócz bezpłatnego zwiedzania można było wziąć udział w lekcjach muzealnych, warsztatach, spotkaniach dla rodzin z dziećmi, a nawet w nocnych spacerach.

Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, co przedłożyło się na tłumy odwiedzających. Nam niestety z powodu dużej liczby chętnych nie udało się zobaczyć ani wnętrz pałacu w Wilanowie, ani komnat Zamku Królewskiego.

W Wilanowie można było rano odbierać bezpłatne wejściówki uprawniające do wejścia o konkretnej godzinie do pałacu albo zarezerwować bezpłatny bilet w systemie on-line. Mieszkamy dość daleko od Wilanowa i perspektywa jechania tam dwukrotnie (rano po wejściówki i popołudniu, aby zwiedzić pałac) trochę nas zniechęciła. Bilety on-line szybko natomiast przestały być dostępne na "darmowy listopad" (sprawdzaliśmy 12 listopada). Zobaczyliśmy za to Królewski Ogród Światła, który nasza córka uwielbia oraz mappingi, czyli multimedialne pokazy na fasadzie pałacu. W sezonie 2016/2017 ogród skonstruowano według tego samego projektu, co przed rokiem. Jest tak samo bajecznie kolorowy i pełen owadów. Wśród mappingów polecamy w szczególności prezentowaną również w poprzednim roku "Bajkę o królewskiej wydrze".  Bajka jest pokazywana na fasadzie pałacu w soboty i w niedziele o godz. 19.30.

Królewski Ogród Światła

Królewski Ogród Światła

Królewski Ogród Światła


W Zamku Królewskim bez problemu otrzymaliśmy bezpłatną wejściówkę, umożliwiającą odwiedzenie ekspozycji stałej i czasowej. Najpierw odwiedziliśmy pałac Pod Blachą, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach rodzinnych pt. "W orient gaju, baju, baju" i zobaczyliśmy wystawę kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian.

Wystawa kobierców wschodnich - pałac Pod Blachą.
Niestety ostatecznie nie przespacerowaliśmy się Trasą Zamkową i nie zobaczyliśmy królewskich apartamentów. Przed wejściem do zamku czekała bowiem bardzo długa kolejka chętnych. Po kilkunastu minutach oczekiwania poszłyśmy z córką odwiedzić  piwnice Staromiejskiego Domu Kultury. Kiedy wróciłyśmy okazało się, że byłyśmy dopiero "w połowie kolejki". Na szczęście córce bardzo spodobał się szlak piwnic i tam też się udałyśmy, pozostawiając zwiedzanie Zamku Królewskiego na inną wycieczkę.

Zmieniamy kierunek zwiedzania na Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta
Centrum Interpretacji Zabytku

Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta tworzy pięć odrestaurowanych piwnic, w których stworzono przestrzeń dla twórców i artystów. Odwiedziliśmy podziemia Staromiejskiego Domu Kultury, Centrum Interpretacji Zabytku i Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Więcej informacji o trasie turystycznej znajduje się na stronie www.szlakpiwnic.pl


czwartek, 1 grudnia 2016

O lataniu i dywanach

W listopadzie wybraliśmy się do pałacu Pod Blachą na warsztaty rodzinne pt. “W orient gaju, baju baju...”. Na zajęciach rozmawialiśmy o skrzydłach, o lataniu i wykonaliśmy kolorowego egzotycznego ptaka. Spotkanie odbyło się w otoczeniu unikatowych dywanów, prezentowanych w ramach wystawy kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian.

Wystawa kobierców wschodnich - Zamek Królewski, pałac Pod Blachą.

Lubimy czytać historie o latających dywanach, a nasza córka miała nawet okazję bawić się  na kilimach pochodzących z Azerbejdżanu.  Na wystawie odnaleźliśmy kilkanaście tkanych dzieł pochodzących z tego kraju.

Kobiernictwo jest jedną z najbardziej popularnych i najstarszych form sztuki na Bliskim Wschodzie i na Kaukazie. Tradycyjna azerbejdżańska sztuka tkania dywanów została nawet uznana przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Czy wiecie, że pierwsze dywany powstały już w starożytności? Świadczą o tym znalezione podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na terenach dzisiejszego Iranu (miasto Maku, jezioro Urmia), figurki i rysunki przedstawiające zwierzęta udekorowane ozdobnymi tkaninami. Na obszarze Azerbejdżanu w katakumbach w okolicach miasta Mingaczevir archeolodzy odkryli fragmenty dywanów i chodników oraz narzędzia do tkania pochodzące z III – VIII wieku n.e.

W XIV wieku bogato zdobione "wschodnie" kobierce zaczęto w dużych ilościach wywozić do Europy. Szybko stały się cennym elementem wystroju wnętrz i przyciągały uwagę znanych artystów, co znajdywało odzwierciedlenie w ich pracach. Dlatego też na średniowiecznych obrazach włoskich, niderlandzkich, czy niemieckich malarzy do dziś można podziwiać orientalne dywany.

Obraz niderlandzkiego malarza Jana van Eycka przedstawiający Madonnę kanonika van der Paele na tle dywanu typu Kuba (XV wiek). Źródło:  https://pl.wikipedia.org/ The Yorck Project: 10.000 Meisterwerke der Malerei

Tradycyjna azerbejdżańska sztuka tkania dywanów jest ściśle powiązana z codziennym życiem i obyczajowością lokalnych społeczności. Przez lata była przekazywana ustnie i drogą praktycznej nauki z pokolenia na pokolenie. Azerbejdżańskie dywany klasyfikuje się, biorąc pod uwagę geografię, wzory, kompozycję, układ kolorów i technikę tkania. Nazwa kobierców wywodzi się  od regionów i miejscowości, w których powstały. Zwyczajowo wyróżnia się 7 szkół dywanów: w Kubie, Baku, Gandży, Karabachu, Tabrizie, Szyrwanie i Kazachu. W kolekcji prezentowanej w pałacu Pod Blachą można zobaczyć m.in. kobierce gandżyjsko– kazachskie, karabaskie i szyrwańsko- kubińskie. Kompozycja większości dywanów jest silnie zgeometryzowana, a zestawienie kolorów bogate i barwne – często w tonacji czerwonej. Warto zwrócić uwagę na elementy klasycznego ludowego wzornictwa np. rysunki zwierząt i ptaków o charakterze totemicznym.

Pałac Pod Blachą - tworzymy orientalne ptaki

W poszukiwaniu latających dywanów

Praktyczne wskazówki

W weekendy w Zamku Królewskim odbywają się cykle edukacyjne:  Szkatułka księżniczki, skarb królewicza (dla dzieci w wieku 5-10 lat), Zamkowe wędrówki (dla dzieci w wieku 8 – 12 lat) i Szlakiem Orientalnych Opowieści (dla dzieci w wieku 5-10 lat).

Informacje o cenach biletów do Zamku Królewskiego i pałacu Pod Blachą znajdują się tutaj. Ekspozycje można zwiedzać bezpłatnie w niedzielę. W sezonie zimowym Trasa Zamkowa i pałac Pod Blachą są czynne w godz. 10.00-16.00 (od wtorku do soboty) i w godz. 11.00-16.00 (w niedziele).

Nasz przepis na orientalnego ptaka, którego wykonaliśmy podczas warsztatów pt. "W Orient gaju, baju baju" znajdziecie na naszej przyrodniczej stronie pt. Przyroda jest fajna!